Φάση από το ματς του Εργοτέλη με πρωταγωνιστή τον Μηλαθιανάκη

Λύγισε την Αναγέννηση το εξαιρετικό Πέρα! Λύγισε την πρωτοπόρο Αναγέννηση στην έδρα του με το ευρύ 97-80 για την 18η αγωνιστική της Γ Εθνικής μπάσκετ ! γιατί οι φιλοξενούμενοι δεν έδωσαν την πρέπουσα σημασία στην άμυνα…

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου  προδώθηκε από την άμυνα, δέχτηκε 42 πόντους έξω από την γραμμή των 6,75 και παρά το υψηλό σκορ δεν κατάφερε να να επιστρέψει με το διπλό στην Κρήτη.

Η τραυματική πρώτη περίοδος ήταν αυτή που… αποδιοργάνωσε την Αναγέννηση καθώς δέχτηκε 31 πόντους έναντι των 17. Οι παίκτες του κ.Παπαδακη πάλεψαν προκειμένου να μειώσουν την… ψαλίδα. Με γκολ φάουλ του Νίκου Κριθινακη και τρίποντο του Βερτουδου η απόσταση έφτασε στο -15 (52-37) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού η Αναγέννηση μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ. Κουρεπης, Ραζης και Σπυριδάκης φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι όμως οι 22 πόντοι που δέχτηκαν δεν βοήθησαν ώστε να μειώσουν σε μονοψήφιο. Η τελευταία περίοδος κύλισε περισσότερο διαδικαστικά …

Τα 10λεπτα: 31-17, 21-20, 22-29, 23-14

Διαιτητές: Λογοτέτης-Πλεγας

Πέρα (Χολέβας): Βλάχος 13 (2), Καψαρίδης 5, Δανάς 22 (4), Κακαργιάς 10 (2), Πανάρης, Κανελλόπουλος 14 (4),Μπούσι, Ζούκας, Ανδρεόπουλος 10, Δημητρίου 6, Λαλαμπέσης, Ντολγκαν.

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 7 (1), Καλογεράκης 3, Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 5 (1), Κολαρετάκης 1, Σπυριδάκης 12 (1), Κουρέπης 19 (1), Σολάκης, Βερτούδος 19 (5), Ραζής 8.

Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερη σερί νίκη και ηττήθηκε εντός έδρας από τον Πανναξιακό με το βαρύ 84-68.

• Ο Εργοτέλης μάλλον είχε στο ..καρναβάλι το μυαλό του και στο πρώτο 10λεπτο τον έπιασε στον ύπνο ο Παναξιακός και έχανε με 22-6!! Και στο ημιχρονο 40-18.Αντε μετά να καλύψεις την διαφορά … Την τελευταία περίοδο ο Εργοτέλης έπαιξε με εφηβους. Να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε ο Καραλής για διαμαρτυρία σε φάουλ που δεν του δόθηκε.

Η ομάδα της Νάξου έκανε την ίδια στιγμή και το 2/2 κόντρα στον Εργοτέλη -σε ένα ζευγάρι που δεν είναι διόλου απίθανο να συναντηθεί στην πρώτη φάση των Playouts του Απριλίου.

Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Τσαούση.

Τα 10λεπτα: 6-22,18-40,40-61,68-84

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης) Ιωάννου-Καρακωνσταντάκης 19(3), Σινανίδης 5, Μηλαθιανάκης 7(1), Πρινιανάκης 7, Καμπάκας, Φουκαράκης Εμ. 8, Φουκαράκης Σ. 1, Μανταλβάνος 5, Φρογάκης 2, Καράλης 6, Κριτσωτάκης 8(1).

Πανναξιακός (Βαβουλας) Ελευθερίου, Ρουζιος 7(1), Χαχάλος 6, Μακάρης 4, Καραγκιολίδης 7(1), Δημάκος, Σιμοβιτς 34(1), Μυλωνάς 5(1), Ψαροπουλος 21(4).