Στιγμιότυπο από το ματς της Αναγέννησης

Αλώβητο κράτησε το… κάστρο της η Αναγέννηση, κερδίζοντας και την Ηλιούπολη στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της  Γ’ Εθνικής, με 71-60. Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου κρατάει σταθερά τη… μπαγκέτα της πρωτοπορίας στον 2ο όμιλο και ονειρεύεται άνοδο στην επόμενη κατηγορία, εφόσον συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Έχοντας μάθει να κερδίζουν με κάθε θεμιτό τρόπο, οι παίκτες  του Μύρωνα Παπαδάκη τα κατάφεραν και χθες, διπλασιάζοντας μάλιστα τις νίκες τους επί της τέταρτης Ηλιούπολης.

Οι γηπεδούχοι άργησαν κάπως να βρουν ρυθμό στην επίθεση.   Μετά την ανάπαυλα η Αναγέννηση πήρε… φωτιά, ενθουσιάζοντας το κοινό της. Ο Σπυριδάκης ξεκίνησε να… βομβαρδίζει από τα 6.75μ. κι έτσι η… ψαλίδα άνοιξε στους 14 πόντους (50-36) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο  58-39.

Η Ηλιούπολη έβγαλε αντίδραση στην τελευταία περίοδο με την άμυνα ζώνης που κράτησε στο «μηδέν» την Αναγέννηση για  5’ και 14’’. Το 10-0 σερί, έφερε σε απόσταση 10 πόντων τους φιλοξενούμενους (58-49), πριν ο Μαραγκάκης «σπάσει» τη δυστοκία με μία βολή. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο …συνήθης ύποπτος Κουρέπης για να οδηγηθούν οι πρωτοπόροι σε ένα ακόμα πανηγυρικό φινάλε.

Τα 10λεπτα: 18-12, 29-26, 58-39, 71-60. Διαιτητές ήταν οι Ζιώγας-Ξυλάς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 7 (1), Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 12 (2), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 20 (5), Κουρέπης 23, Σολάκης 1, Βερτούδος, Ραζής 2

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Βλουτής): Σπανός 12 (2), Ζανιδάκης 11 (1), Σγουμπόπουλος 2, Χατζηλεοντής 2, Ευαγγέλου 17 (1), Γκαβανόπουλος 8, Μαντάς 2, Κουνούπης 2, Πρόγκας 4.

Κατέρρευσε ο Εργοτέλης

Τη 13η ήττα του σε 15 ματς γνώρισε ο Εργοτέλης, αυτή τη φορά στα Μελίσσια με 85-66. Αν και η τελική διαφορά των 19 πόντων αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Γιάννη Βισκαδουράκη,  η ουσία είναι ότι έφυγαν ξανά με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο… Αγωνιζόμενοι ξανά με αρκετές απουσίες (κυριότερη αυτή του Καρακωνσταντάκη), οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου για 30 λεπτά. Στην τελευταία περίοδο προδόθηκαν από την άμυνά τους, χάνοντας την επαφή με το σκορ.  10λεπτα: 21-16, 34-33, 56-48, 85-66. Διαιτητές: Μπαβέλας – Τζανετάκης.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Οικονομόπουλος): Στεργίου Δ. 9(3), Κρεμμύδας 8(1), Ανδρικόπουλος 12(3), Κοντός Ι. 10(1), Ζαβιτσάνος 11(1), Κοντός Γ. 4, Πανέρης 2, Στεργίου Χ., Σιδερής 2, Κρανιάς 16(1), Ντζαμάρας 5, Βουδούρης 6.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Φουκαράκης, Αθανασιάδης 11, Μηλαθιανάκης 10, Καμπάκας 7(1), Μανταλβάνος 11(1), Χαμηλάκης 2, Καραλής 14(1), Κριτσωτάκης 11(3).