Το ήθελε περισσότερο και το πήρε ο ΑΟΚ Χανιά

Ο ΑΟΚ Χανιά ήταν ο θριαμβευτής στο κρητικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας του ΟΦΗ στο κλειστό Κλαδισού με 85-72. Η ομάδα των Χανίων παρέμεινε έτσι ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής και δη στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ, αν και έχει μπροστά της ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ δεν έχασε κάτι ουσιαστικό, πέρα από τις εντυπώσεις, σε ένα ματς που η τελική διαφορά των 13 πόντων σαφώς και δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, με την ομάδα του Βασίλη Ράλλη να μην τους προσπερνά σε κανένα σημείο. Με κορυφαίο τον Τασιούδη, τον οποίο δεν μπόρεσαν να περιορίσουν οι ψηλοί του ΟΦΗ, ο ΑΟΚ Χανιά προηγήθηκε με 27-18 στο 10’ και 45-39 στο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ έκανε την τελική αντεπίθεσή του στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, οπότε και μείωσε στους 2 πόντους (63-61). Λίγο μετά όμως, η αποβολή του Τσερκιτσόγλου που συνοδεύτηκε με τεχνική ποινή (η 5η που καταλογίστηκε χθες σε βάρος του ΟΦΗ) εκνεύρισε τους φιλοξενούμενους κι έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν μια σημαντική διαφορά. Στα τελευταία λεπτά οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν να μην έχουν δυνάμεις για να επιστρέψουν στο ματς κι έτσι ο ΑΟΚ πανηγύρισε μια νίκη που την είχε μεγαλύτερη ανάγκη.

«Δεν είχαμε την παρουσία που θα θέλαμε, με κάποια σφυρίγματα να μας βγάζουν εκτός ρυθμού σε καθοριστικά σημεία» αρκέστηκε να δηλώσει ο κ. Ράλλης μετά τη λήξη του ντέρμπι.