Το 20ο Κύπελλο με buzzer beater στον Παναθηναϊκό

Το 20 Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του κατέκτησε απόψε στο άδειο από κόσμο Πανθεσσαλικό ο Παναθηναϊκός χάρη σε γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (96’) απέναντι στον Αρη (1-0) σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τρεις αποβολές.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τον Αρη να έχει τη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία κι αυτή όχι σε ροή αγώνα αλλά από στατική φάση, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει την κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο 51’, ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Κώτσιρας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για αψυχολόγητο μαρκάρισμα στον Ζαμόρα, με τον Αρη να αποκτά σημαντικό αβαντάζ για 14 λεπτά αφού στο 65 αποβλήθηκε και ο Νταρίντα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για να αποκατασταθεί έτσι η αριθμητική ισορροπία.

Στο 71’ ο Ζουλ κλότσησε με τις τάπες, σε ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα, τον Μπακασέτα, αφήνοντας τον Αρη με εννέα παίκτες, έναν λιγότερο από τον Παναθηναϊκό, στην τρίτη αποβολή στον τελικό!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ στο 79’ αλλά το σουτ του Μπερνάρ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ στο 81’ το πλασέ του Ιωαννίδη πέρασε άουτ.

Στο 94’ το δυνατό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της περιοχής «έγλυψε» το κάθετο δοκάρι του Κουέστα, ώσπου στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων -πριν το ματς πάει στην παράταση -ο Βαγιαννίδης με υπέροχο πλασέ μετά από ασίστ του Χουάνκαρ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στον Παναθηναϊκό το 20ο Κύπελλο της ιστορίας του!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ, Μπακασέτας, Μαντσίνι (64’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης, Μπερνάρ.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (68’ Βερστράτε), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Ζαμόρα.