Την Τετάρτη 17 Απριλίου θα κριθεί η άνοδος του ΟΦΗ στη Volley League μετά την ήττα στη Νέα Σμύρνη

Ο Πανιώνιος επικράτησε του ΟΦΗ με 3-0 σετ στη Νέα Σμύρνη, ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς των πλέι οφ της Pre League και η άνοδος στη Volley League θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο την ερχόμενη Τετάρτη 17 Απριλίου (5μμ).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πιέζοντας στο σερβίς, κλείνοντας την ίδια στιγμή καλά και στο μπλοκ, κατάφεραν να πάρουν σχετικά άνετα τα δύο πρώτο σετ.

Στο τρίτο σετ μάλιστα έφτασαν να προηγούνται με 24-19, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα 3-0 μείωσαν σε 24-22, αλλά μετά έγινε το μοιραίο λάθος στο σερβίς και οι παίκτες του Πανιωνίου πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τους την μεγάλη αυτή νίκη, στο τελευταίο τους φετινό εντός έδρας παιχνίδι.