Ο Καμαρινός σε φάση από το χθεσινό ματς του «Ηράκλειο» ΟΑΑ με τον ΑΟΚ Χανιά

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του, το «Ηράκλειο» ΟΑΑ επικράτησε στο κρητικό ντέρμπι του 3ου ομίλου της National League 2, με 65-51 του ΑΟΚ Χανιά, φθάνοντας έτσι τις δύο νίκες σε τρεις αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά αλλά οι Χανιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο τέλος της δεύτερης περιόδου, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο -3 (32-29).

Δίνοντας έμφαση στην άμυνα, το «Ηράκλειο» ΟΑΑ ξέφυγε με 13π. στην 3η περίοδο και μέχρι το τέλος του αγώνα, διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα αυτό το προβάδισμα.

«Είχαμε στοχεύσει αυτό το ματς. Μείναμε στο αγωνιστικό μας πλάνο και θεωρώ ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο.

Πρέπει όμως να λυθούμε επιθετικά κι εκεί θα δώσουμε βάρος», τόνισε ο προπονητής των νικητών, Αλέξανδρος Πετράκης.

Τα 10λεπτα: 18-12, 32-29, 45-35, 65-51

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Πετράκης, Τσικριτσάκη

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Μαρκάκης, Καμαρινός 6, Πέτρου 8, Κατσούρρι 9, Μαρτίνα, Λεφής 10 (2), Καστανιώτης 19 (1), Σαρρής, Κανατάκης 3, Γενιτσαρίδης 4, Πετράκης 4, Δαγαλάκης 2

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Ψυλέας 17 (1), Γρηγοριάδης, Παπακωνσταντίνου 3 (1), Αλεξίου, Ξετρίχης 3, Ζαχαρόπουλος, Παπαβασιλείου 7 (2), Χάχαλος, Πόποβιτς 12 (2), Κοντογιάννης 5, Ορφανός 2, Σταθάκης 2

*Η αναμέτρηση στο «Λίντο» άρχισε με 65 λεπτά καθυστέρηση (στις 6:05 αντί στις 5) λόγω του ότι το ματς βόλεϊ ΓΕΗ-Παγκράτι που είχε οριστεί στις 2.30μμ, ξεκίνησε επίσης μία ώρα αργότερα επειδή η πτήση της αθηναϊκής ομάδας είχε σημαντική καθυστέρηση…