Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μητρόπαπας

Στο καλύτερο φετινό παιχνίδι μπάσκετ που έγινε στο κλειστό του ΒΑΚ, ο ΟΦΗ δεν ευτύχησε στο τέλος να χαμογελάσει.

Ο Πανιώνιος «δραπέτευσε» με νίκη στην παράταση 96-91, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ηρακλείου στην τρίτη σερί της ήττα και δεύτερη στην έδρα της για την 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ αλλά δεν είχαν το …αντίδοτο στον αειθαλή (39 ετών) Αλέξη Κυρίτση, ο οποίος με 34 πόντους και απόλυτη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της Ν. Σμύρνης.

Με τους Θεοδωρίδη, Μητρόπαπα να τον οδηγούν επιθετικά στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς έλειψε ξανά ο Μποχωρίδης, ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και στο 19’ προηγήθηκε με 37-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι «άναψε», με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (58-56 στο 30’).

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, έδειξαν να… καθαρίζουν το ματς (80-75 με βολές του Μπελίτση, στο 1:08), εκμεταλλευόμενοι την περιφερειακή αστοχία των παικτών του ΟΦΗ ωστόσο η ροή του αγώνα άλλαξε. Το τρίποντο του Αγαπιάδη και οι βολές του Τσερκιτσόγλου στα 10’’, έστειλαν το ματς στην παράταση (80-80) καθώς στην εκπνοή, ο Βαλιώτης αστόχησε από τα 6.75 μ. Στο έξτρα πεντάλεπτο και παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Λιανού και του Αγαπιάδη, ο Πανιώνιος διατήρησε τον έλεγχο.

Καθοριστικό το τρίποντο του Μπελίτση για το 90-86 (1:53 πριν τη λήξη), με τον Αγαπιάδη να χάνει την τελευταία ευκαιρία του ΟΦΗ στα 12’’, με το σκορ 94-91.

«Χάσαμε πολλές βολές και εύκολα σουτ, εκεί κρίθηκε το ματς. Μας έχουν πάρει από κάτω οι κακές εμφανίσεις εκτός έδρας και κουβαλάμε ένα ψυχολογικό βάρος που πρέπει να ξεπεράσουμε», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης.

10λεπτα: 22-18, 40-36, 58-56, 80-80 (κ.α.), 91-96 (παρ.).

Καλή η διαιτησία των Τσαχάκη-Χριστινάκη-Ξυλά.

ΟΦΗ (Ράλλης ): Λιανός 21(3), Μητρόπαπας 16(1), Καρλάφτης 2, Τσερκιτσόγλου 8(2), Μηλαθιανάκης 2, Καμπάκας, Αγαπιάδης 17(2), Πρωτογεράκης 6, Καψάλης, Θεοδωρίδης 11(3), Πάλλης 8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπιτζάνης): Βαλιώτης 7(1), Μήτσιαλος, Λαναρής 2, Μίχαλος 8(1), Κυρίτσης 34, Ρουμελιώτης 11(3), Μπελίτσης 14(2), Λυκογιάννης, Σκουλούδης 12, Λιαράκος 8 (1).

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο ΟΦΗ βράβευσε τον Αλέξη Πετράκη που το καλοκαίρι αποσύρθηκε από τα παρκέ καθώς και τον πατέρα του Βαγγέλη (παλαίμαχο τερματοφύλακα του ΟΦΗ).