Θετικό το ντεμπούτο του Ουίτσορεκ για τον ΟΦΗ

Αυτή τη φορά το …θρίλερ των σχεδόν τριών ωρών, με την Κηφισιά, δεν είχε χάπι εντ για τον ΟΦΗ. Σε αντίθεση με ότι συνέβη στο ματς του α’ γύρου στο Ηράκλειο αλλά και στο περσινό της κανονικής περιόδου στην Αθήνα, το τοπικό συγκρότημα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (3-2), χάνοντας την ευκαιρία να σημειώσει τη δεύτερη φετινή του νίκη στη Volley League.

Ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά θέτει τον ΟΦΗ εκτός διεκδίκησης μιας θέσης στην πρώτη εξάδα, κάτι που σημαίνει ότι θα παλέψει στα πλέι άουτ με τον Φίλιππο, τον οποίο θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική στη Βέροια.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα παρουσιάστηκε φανερά βελτιωμένη με την προσθήκη του Αμερικανού ακραίου Ουίτσορεκ αλλά τελικά πήρε μόνο έναν πόντο, χάνοντας χρυσή ευκαιρία στο τάι μπρέικ να φύγει με τη νίκη. Συγκεκριμένα ο ΟΦΗ είχε ματς μπολ στο 17-16 αλλά δεν τελείωσε το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους που είχαν κορυφαίο τον Γερμανό διαγώνιο Μαρκς (που ανήκε πέρσι στον ΟΦΗ) να κάνουν την ανατροπή και να κερδίζουν με 20-18 το πέμπτο σετ και τον αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα σετ του αγώνα ήταν «γεμάτα», με τον ΟΦΗ να παίρνει το πρώτο αλλά να χάνει τα δύο επόμενα και να μένει πίσω στο σκορ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ, παίζοντας μάλιστα και χωρίς προπονητή στον πάγκο, μετά την αποβολή του Δεληκώστα για διαμαρτυρία! Παρ’ όλα αυτά ο ΟΦΗ γύρισε το σετ και τουλάχιστον εξασφάλισε έναν βαθμό, τον τρίτο του φετινό στο πρωτάθλημα. «Δεν κρίνω ποτέ τους διαιτητές (σ.σ. Μυλωνάκης-Μουλά), ούτε τον αντίπαλο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να γινόμαστε καλύτεροι.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Η εμφάνιση και ο βαθμός είναι επανεκκίνηση για εμάς. Πήραμε έναν βαθμό από την ομάδα που είναι φαβορί για την 5η θέση. Ακολουθεί το πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν, αυτό με τον Φίλιππο στο οποίο πρέπει να νικήσουμε», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ. Ο τεχνικός της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός, δήλωσε:

«Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη αλλά έπρεπε να πάρουμε το τρίποντο. Σίγουρα με ικανοποιεί η αντίδραση στο τάι μπρεικ». Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-21, 23-25, 20-18

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ορφανός): Ντε Βάιερ, Αμπράο 4, Κωτσάκης 21, Λινάρδος 10, Μιχάλ 16, Μαρκς 26 / Κοντοστάθης (λ), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής 4, Κωστόπουλος 9

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Ντιουϊζι 26, Ουίτσορεκ 22, Βαϊόπουλος 9, Τσέλιος 9, Βάργκας 10/ Δαρίδης (λ), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλας.

Φάση από το ματς ΓΕΗ-Ιωνικός

Ηττες για τη ΓΕΗ

Δύο ακόμα ήττες γνώρισαν οι ομάδες της ΓΕΗ στην Α2, αγωνιζόμενες στο «Λίντο» για την 8η αγωνιστική. Οι άνδρες έχασαν με 3-2 από τον Ιωνικό (25-22, 17-25, 19-25, 25-22, 8-15) και οι γυναίκες με 3-0 από την Αργυρούπολη (12-25, 11-25, 13-25). Οι γυναίκες του Ν.ΟΠΕΡ κέρδισαν με 3-2 στην Αθήνα την Ενωση Βύρωνα (16-25, 19-25, 25-23, 25-17, 6–15).