Θρίαμβος του Λεκλέρ και της Ferrari μέσα στη Μόντσα

Ο Σαρλ Λεκλέρ και η Ferrari κέρδισαν για πρώτη φορά μέσα στη Μόντσα μετά από μία πενταετία, κατακτώντας μια νίκη στρατηγικής και οδηγικής ευφυίας στο GP Ιταλίας, 16ο φετινό αγώνα της Formula 1, αφού πρώτα κατάφεραν να βγάλουν τους 53 γύρους του αγώνα με μόλις ένα πιτ-στοπ.

Πίσω από τον Μονεγάσκο, η McLaren αναγκάστηκε να κάνει δύο πιτ-στοπς, και παρότι ο Όσκαρ Πιάστρι στο τέλος καταδίωκε τον Λεκλέρ με ρυθμό 1,4” ταχύτερο στο γύρο, ο οδηγός της Ferrari διαχειρίστηκε περίτεχνα για 38 γύρους το δεύτερό του σετ (σκληρών) ελαστικών για να καταφέρει να υπερασπιστεί την πρωτοπορία που πήρε με το δεύτερο πιτ-στοπ του Αυστραλού.

Όσο καλή ήταν η τακτική της ιταλικής ομάδας, άλλο τόσο απογοητευτική αποδείχτηκε αυτή της McLaren. Σε ένα Γκραν Πρι που φαινόταν ότι είχε το πάνω χέρι και όλα τα φόντα να κυριαρχήσει, έπεσε στην παγίδα της Ferrari και τελικά συμβιβάστηκαν στο 2-3. Σίγουρα, ένα ιδιαίτερα θετικό αποτέλεσμα, με Πιάστρι και Νόρις να τερματίζουν στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα, αλλά θα μπορούσαν όλα να έχουν εξελιχθεί διαφορετικά.

Ο Κάρλος Σάινθ, επίσης, με Ferrari τερμάτισε στην 4η θέση με τους Λιούις Χάμιλτον και Μαξ Φερστάπεν να ακολουθούν, με τον Ολλανδό παγκόσμιο πρωταθλητή να είναι φανερά προβληματισμένος σε ένα ακόμη Γκραν Πρι. Βέβαια, τον τίτλο δεν τον χάνει, αλλά τα σκαμπανεβάσματα μέσα στη σεζόν ίσως είναι και ένα μήνυμα για του χρόνου. Διότι το +62 του Ολλανδού από τον Νόρις, δύσκολα θα καλυφτεί.