Θετική η παρουσία των ξιφομάχων του Θησέα
Οι αθλητές του Θησέα με τον προπονητή τους που πήραν μέρος στο ευρωπαϊκό κύπελλο

Κέρδισαν εμπειρίες οι αθλητές του Θησέα που εκπροσώπησαν τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας U17, το οποίο έγινε στη Βουδαπέστη, με τη συμμετοχή 700 και πλέον ξιφομάχων. Την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φώτης Μήνος που κατέλαβε την 34η θέση.

Στη φάση των ομίλων έκανε 6 νίκες και πέρασε στο ταμπλό των 256. Εκεί, νίκησε τον Ιταλό Τζιουμπόνι με 10-9 και προκρίθηκε στο ταμπλό των 128, όπου επικράτησε του Ελβετού Περέτ με 15-9. Στο ταμπλό για τους 32, σταμάτησε από τον Αμερικάνο Ντοβοντιάν χάνοντας με 15-10 και κατέκτησε την 34η θέση ανάμεσα σε 376 αθλητές.

Ο Βαγγέλης Ομηρόλης σημείωσε δύο νίκες στη φάση των ομίλων και στο ταμπλό των 512, επικράτησε του Ζωγράφου με 15-13. Στους 256, ηττήθηκε από τον Ουκρανό Καράπις με 15-9 και κατέλαβε την 250η θέση. Η Μάγια Γκέκα σημείωσε 4 νίκες στον όμιλο και πέρασε άνευ αγώνα στο ταμπλό των 256.

Εκεί ηττήθηκε από την Ουγγαρέζα Μπορκούτι με 15-9 και κατέλαβε τελικά την 138η θέση ανάμεσα σε 337 αθλήτριες. Στα ομαδικά, η Γκέκα συμμετείχε με την Ελλάδα 3 (Γιαννακάκου, Γκέκα, Κεκέλη, Τσαλαμανιού) η οποία ηττήθηκε από την 1η ομάδα της Μ. Βρετανίας με 45-32 και κατέλαβε την 50η θέση ανάμεσα σε 58 ομάδες.

Στα ομαδικά των αγοριών, ο Ομηρόλης συμμετείχε με την Ελλάδα 3 (Βουτσάς, Ομηρόλης, Ζησιμόπουλος, Ζωγράφου) που ηττήθηκε από την Εσθονία με 45-30 και πήρε την 51η θέση. Η Ελλάδα 1 (Τσώκας, Μηνός, Αντωνίου, Ζαραβέλης) νίκησε το ταμπλό των 64 την 4η ομάδα της Ρουμανίας (45-32) και στο ταμπλό των 32, τη 2η ομάδα της Πολωνίας (35-30).

Στη μάχη για τους «8», λύγισε από τη 2η ομάδα των ΗΠΑ (45-25) καταλαμβάνοντας τη 12η θέση ανάμεσα σε 69 ομάδες. «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές μας καθώς και στον προπονητή μας Μιχάλη Πασαδάκη για τα εξαιρετικά αποτελέσματα που έφεραν σε μια τόσο απαιτητική διοργάνωση», αναφέρει η ανακοίνωση του Θησέα.