ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ

Τρίτωσε το κακό για τον Ηρόδοτο στο Παγκρήτιο Στάδιο. Η ομάδα της Αλικαρνασσού, στο τρίτο της φετινό ματς που έδωσε μακριά από τη φυσική της έδρα (σε πρωτάθλημα και Κύπελλο), γνώρισε ξανά την ήττα (1-0), χωρίς να μπορέσει και πάλι να σκοράρει. Αυτή τη φορά ήταν η Παναχαϊκή που πήρε τους τρεις βαθμούς, στο πρώτο της φετινό «διπλό».

Οι παίκτες του Γιώργου Λυρώνη αιφνιδιάστηκαν από το πολύ γρήγορο τέρμα που δέχθηκαν, μόλις στο 3ο λεπτό από τον Μπαστακό και παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν κυρίως στην επανάληψη, δεν κατόρθωσαν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Σημειωτέο, ότι οι 10 από τους 14 ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν με τους «κυανόλευκους» χθες, ήταν χειμερινά αποκτήματα και, σίγουρα, απαιτείται χρόνος για να αποκτήσουν ομοιογένεια. Ντεμπούτο έκαναν οι Ζιώγας, Ζαμπορόφσκι, Γκούφας που είχαν ανακοινωθεί πριν λίγα 24ωρα.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν ουσιαστικά στην πρώτη τους επίθεση, όταν ο Ελευθεριάδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπαστακό κι εκείνος από τη μικρή περιοχή, προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι να βρει τα πατήματά του ο Ηρόδοτος, χρειάστηκε αρκετή ώρα. Στο 24’ απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Σιαλμάς τροφοδότησε τον Γκούφα αλλά εκείνος σάστισε στην έξοδο του Σούλη. Στο 39’, ο Ζαμπορόφσκι είχε ένα καλό μακρινό σουτ που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος ήταν πιο δραστήριος, έκλεβε μπάλες αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα ή ενέργεια. Η Παναχαϊκή είχε δύο καλές στιγμές με τους Κυνηγόπουλο (62’) και Πλέγα (64’) ενώ στο 68’ ο Σιαλμάς έπιασε ένα καλό ανάποδο ψαλίδι που ανησύχησε κάπως τον Σούλη. Ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής αντέδρασε σωστά και στις προσπάθειες των Σιαλμά (73’), Νύκταρη (84’), Αγγελούδη (89’), χωρίς να αλλάξει κάτι έως το φινάλε.

Ο Γιώργος Λυρώνης τόνισε στις δηλώσεις του, ότι η ομάδα του αδικείται από το αποτέλεσμα και αποκάλυψε ότι θα γίνουν και άλλες προσθήκες: «Αποσυντονιστήκαμε μετά το γρήγορο γκολ αλλά στην επανάληψη παίξαμε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο και έπρεπε να σκοράρουμε. Πιστεύω ότι η τύχη που μας έλλειψε, θα μας συναντήσει σε άλλο παιχνίδι. Σίγουρα θα κάνουμε ακόμα δύο με τρεις μεταγραφές».

Από την Παναχαϊκή, μίλησε ο συνεργάτης του κ. Οφρυδόπουλου, Ηλίας Κυριακίδης: «Ήμασταν κυρίαρχοι για 80 λεπτά και  όταν χρειάστηκε να αμυνθούμε, δεν απειληθήκαμε καθόλου.

Ο Ηρόδοτος είναι μια νέα ομάδα και χρειάζεται υπομονή».

Χωρίς σοβαρά λάθη η διαιτησία του Κατοίκου (Αθηνών), ο οποίος πάντως «χάρισε» αρκετές κάρτες στους φιλοξενούμενους.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Γραικός, Ζιώγας (31′ λ.τ Τουγλής), Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Αργκιλέσι, Μουκίδης (78’′ Αμαραντίδης), Νύκταρης, Ζαμπορόφσκι (59’′ Αγγελούδης), Γκούφας, Σιαλμάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πλέγας, Αργυρόπουλος, Κολ (59’′ Μουστακόπουλος), Ελευθεριάδης (68’′ Μαυριάς), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (75’′ Μωραΐτης).