Θέλει ακόμα   δουλειά ο ΟΦΗ

Θέλει ακόμα πολύ δουλειά ο ΟΦΗ όπως φάνηκε στο πρώτο του φιλικό με την Μπέβερεν(β΄ βελγίου). όπου ηττήθηκε με σκορ 3-0.

Ο Τραϊανός Δέλλας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και να βγάλει τα πρώτα συμπεράσματα λέγοντας στο φινάλε ότι “αυτό ήταν ένα μάθημα για την ομάδα” και πρόσθεσε  ότι “ήμασταν δυο ταχύτητες κάτω αλλά ήταν βαριά τα πόδια. Υπήρχαν  πράγματα που δεν μου άρεσαν όπως το ότι χάσαμε πολλές μπάλες αλλά συνεχίζουμε την δουλειά”

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά ο ΟΦΗ που ήταν το πρώτο του φιλικό παιχνίδι για τη νέα αγωνιστική χρονιά, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν   στο 18′ με τον Ντάσι από την δεξιά πλευρά  να νικάει τον Μπάουμαν με δυνατό σουτ για το 1-0.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε σημαντική  ευκαιρία για το 1-1 στο 22΄ όταν ο Ριέρα βρήκε στον χώρο τον Θεοδοσουλάκη, όμως το πλασέ το του το έδιωξε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Μπέβερεν πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από από ωραία ενέργεια ο Λιμπόμπε βρέθηκε σε θέση βολής από δεξιά  και έγραψε το 2-0.

Στο 36ο λεπτό η Μπέβερεν έγραψε το 3-0 με τον Λιμπόμπε να σκοράρει δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά.

Στην επανάληψη ο Δέλλας έκανε 10 αλλαγές χρησιμοποιώντας ουσιαστικά άλλη ενδεκάδα, ψάχνοντας αντίδραση στο ματς, αλλά και να δοκιμάσει όλους τους παίκτες μιας και ήταν το πρώτο φιλικό.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος δεν είχε την μεγάλη ευκαιρία, εκτός από μακρινά σουτ, με τον ΟΦΗ να απειλεί ουσιαστικά στο 81′ με τον Χιμένεθ, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Η Μπέβερεν έχασε πέναλτι στο 89′. Συγκεκριμένα οι Βέλγοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κουτεντάκη, όμως ο Κερμάντετ αστόχησε με το  3-0 να μένει ως το τέλος .

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Χνάρης,Μπερσάν, Αμπάντα, Μπόρχα Γκονζάλεθ, Γαγιέγος, Καραχάλιος, Φαϊτάκης, Θεοδοσουλάκης, Ριέρα, Ισέκα.

Έπαιξαν και οι: Σωτηρίου, Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπάκιτς, Κουτεντάκης, Νέιρα, Αποστολάκης, Πιστικός, Χιμένεθ, Φανουράκης, Ζαχαριουδάκης, Σημαντηράκης.