Πανηγυρίζουν οι μικροί πολίστες της Ακαδημίας Ηρακλείου

Αισθητή έκαναν την παρουσία τους οι δύο ομάδες της πρoπονήτριας Τσβέτα Κασάμποβα  της Ακαδημίας Υγρού Στίβου Ηρακλείου του κολυμβητηρίου Πλιτς Πλατς στο 5ο Festival υδατοσφαίρισης HaBaWaBa Greece, το οποίο διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Αθλητικού Ναυτικού Ομίλου Γλυφάδας με την ελίτ της υδατοσφαίρισης να αποθεώνει τόσο την προπονήτρια όσο και τις δύο ομάδες προσφέροντας στους θεατές δύο τελικούς αγώνες, οι οποίοι εξελίχθηκαν σε ντέρμπι.

Η ομάδα Pirates, αποτελούμενη από παιδιά γεννημένα το 2010-2011, κατέκτησαν την 3η θέση στην κατηγορία τους κερδίζοντας το αργυρό μετάλλιο έπειτα από ανατροπή στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα κόντρα στην ομάδα της Βουλιαγμένης διαμορφώνοντας το σκορ σε 6-4.

Οι αθλητές: Αλέξης Καλαντίδης, Σήφης Λυδάκης, Βασίλης Μπατσιλας, Γιώργος Βαρδιάμπασης, Ιωάννης Κουλάκης, Απόστολος Καλογεράκης,  Ιωάννης Μιχελινάκης, Ιωάννης Γιανναδάκης, Χαράλαμπος Λεονταράκης, Ιωάννης Τεριζάκης, Ιωάννης Μιχελιδάκης.

Η ομάδα Young Pirates, αποτελούμενη από παιδιά γεννημένα το 2012-2013, αντιμέτωπη με την ομάδα της Βουλιαγμένης, κατέκτησαν την 1η θέση στην κατηγορία τους κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο. Η ομάδα της Ακαδημίας Ηρακλείου πέτυχε ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμορφώνοντας το σκορ σε 4-4 οδηγώντας τον αγώνα στα πέναλτι. Με τις συνεχόμενες αποκρούσεις του τερματοφύλακα Στάθη Ασσαριώτη,  ο οποίος κυριολεκτικά κατέβασε ρολά η ομάδα επικράτησε της Βουλιαγμένης με σκορ 6-4.

«Το μυστικό της επιτυχίας κρύβεται στην αγάπη που έχουν τα παιδιά για την μπάλα και την υδατοσφαίριση και όχι για το αποτέλεσμα. Και οι δύο ομάδες επιδεικνύουν σύμπνοια, ομαδικότητα και συνεργασία, στοιχεία που οδήγησαν στις νίκες», αναφέρει η προπονήτρια κα. Κασάμποβα, η οποία όπως φαίνεται συνεχίζει άξια το έργο του πατέρα της Νάσκο Κασάμποβ.

Οι αθλητές: Στάθης Ασσαριώτης, Αλέξανδρος Γαλυφιανάκης, Νικόλας Βασιλάκης, Μιχάλης Βλασιάδης, Μάνος Αλετρας, Βασίλης Μοσχους, Εφραίμ Αγαπάκης, Σοφοκλής Λαυρενίδης, Ηρακλής Ρεμυδιανάκης, Γιώργος Καστρινάκης, Παναγιώτης Μηλιος.