Η Μαράκη με τον προπονητή της κ. Τσατσάκη

Κάτι παραπάνω από θετική ήταν η παρουσία των αθλητών-τριών από τα ηρακλειώτικα σωματεία στίβου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 που έγινε στην Πάτρα. Οι αποστολές του ΟΦΗ και της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου, επέστρεψαν με 4 μετάλλια στη βάση τους και με πλατιά χαμόγελα για τις εμφανίσεις των ταλαντούχων αθλητών τους.

Η μεγαλύτερη επιτυχία ήταν η πρωτιά της Ελένης Μαράκη της Ακαδημίας στα 400μ. εμπόδια. Η 17χρονη αθλήτρια του Αντώνη Τσατσάκη, έκανε την ευχάριστη έκπληξη, αγωνιζόμενη σε μία μεγαλύτερη ηλικιακά κατηγορία, τερματίζοντας πρώτη σε 1.05.13.

«Είναι η 4η αθλήτρια μου που ανεβαίνει στο βάθρο του Πανελληνίου στα 400 εμπόδια αλλά η πρώτη που παίρνει χρυσό και μάλιστα σε μεγαλύτερη κατηγορία», δήλωσε γεμάτος υπερηφάνεια ο έμπειρος προπονητής.

Εξαιρετικός και ο Εντι Εκχόσου που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. με 10.91. Ο πρωταθλητής της Αθλητικής Ακαδημίας, ήταν 6ος στα 200μ. με 22.51. Ο Γιάννης Αγάπης ήταν 7ος στο ύψος με 1.94μ. ενώ ο Κλέιντι Ντραγκότι στα 800μ. κατετάγη 21ος με 2.02.80. «Τα παιδιά θυσίασαν το καλοκαίρι τους κι έφεραν αυτές τις επιτυχίες με πολλή δουλειά. Είμαστε ευχαριστημένοι από όλους τους αθλητές μας γιατί το πρωτάθλημα αυτό έγινε σε μία περίοδο μη κατάλληλη για αγώνες», πρόσθεσε ο κ. Τσατσάκης.

Η ομάδα κοριτσιών του ΟΦΗ αναδείχθηκε πρώτη στην επαρχία

Πρώτο επαρχιακό σωματείο ο ΟΦΗ

Μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Πανελλήνιο Κ18 στα αγόρια, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε πρώτο επαρχιακό σωματείο της χώρας στα κορίτσια, στο Πανελλήνιο Κ20.

Οι επιδόσεις αυτές, δείχνουν τη δυναμική του τμήματος στίβου του ΟΦΗ, το οποίο είναι κοντά στην κατάκτηση της 4ης θέσης στην Ελλάδα, για τη φετινή αγωνιστική περίοδο!

Στην Πάτρα ο ΟΦΗ κατέκτησε δυο μετάλλια, το ένα αργυρό, στη σκυταλοδρομία 4Χ400 κοριτσιών (Αστρινάκη Κάλλια, Παπαχατζάκη Χριστίνα, Παπαγιαννάκη Μαρία, Αποστολάκη Μαρία) με χρόνο 4.05.86. Το δεύτερο ήταν χάλκινο με την Μιχελάκη στο δίσκο με βολή στα 42.38.

Να σημειωθεί ότι για ένα… εκατοστό χάθηκε το μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ100 κοριτσιών (Σεραφειμίδου Μαρία, Αστρινάκη Κάλλια, Αποστολάκη Μαρία, Σαατσάκη Ελένη), η οποία πήρε την 4η θέση με χρόνο 50.52.

Ο Εκχόσου της Αθλητικής Ακαδημίας

Οριακά χάθηκε το μετάλλιο και για τη σκυταλοδρομία 4Χ400 αγοριών (Τζατζαράκης Μάριος, Χαραλαμπάκης Σάββας, Παραγιουδάκης Σταύρος, Ρεθυμνιωτάκης Μύρων), που πήρε την 4η θέση με 3.27.87.

Άτυχος στάθηκε ο Μύρων Ρεθυμνιωτάκης, ο οποίος ακυρώθηκε στην εκκίνηση, στα 110μ. εμπόδια.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλα τα παιδιά και τους προπονητές τους οποίους και ευχαριστώ, για τις δύσκολες συνθήκες προετοιμασίας. Πήγαμε πολύ καλά και είχαμε καλά πλασαρίσματα. Το σημαντικό είναι ότι δεν είχαμε τραυματισμούς, γιατί αυτή η εποχή δεν είναι για αγώνες. Σαν τμήμα είμαστε πλέον πολύ κοντά στην 4η θέση στην Ελλάδα, από την 9η που είχαμε πέρσι και αυτό τα λέει όλα», τόνισε ο επικεφαλής του τμήματος στίβου του ΟΦΗ, Παναγιώτης Αντωνακάκης.

Στη βαθμολογία Συλλόγων η Α.Α. Ηρακλείου συγκέντρωσε 35.5β. στο σύνολο. «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους προπονητές τους, Πλουμάκη Μανώλη, Λίτσικα Χρήστο και Τσατσάκη Αντώνη», αναφέρει η ανακοίνωση του σωματείου.

Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα σωματεία της Κρήτης, ο απολογισμός τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20, ήταν 4 μετάλλια.

Τρία κατέκτησε ο «Ελευθέριος Βενιζέλος» που έκανε το ένα – δύο στη σφυροβολία κοριτσιών με τις Αφροδίτη Τζατζιμάκη (57.65), Αδαμαντία Φραντζεσκάκη (52.10μ.) ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών, ο Σοφοκλής Κουβεδάκης ήταν δεύτερος με 67.92μ.

Τέλος, ο Αρέστης Τσαλέκου του ΓΑΣ Ιεράπετρας ήταν τρίτος στα 3000μ. στιπλ με 9.45.29.