Ακόμα δύο μετάλλια στη χώρα μας χάρισαν οι Βοτίκας, Παπαχρηστίδης

Μετά από τέσσερις μέρες με πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις, έπεσε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο βετεράνων. Η διοργάνωση στα «Δύο Αοράκια» φιλοξένησε περίπου 250 αθλητές άνω των 30 ετών από 31 χώρες και κέρδισε το στοίχημα της άρτιας διεξαγωγής.

Σε αγωνιστικό επίπεδο η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από 15 αθλητές και ολοκλήρωσε το τουρνουά στην 23η θέση, με απολογισμό ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια.

Ο Γρηγόρης Βοτίκας στην κατηγορία Μ1 (30-34) ετών έφτασε μέχρι τον τελικό στα -100κ. και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ στην ίδια ηλικιακή ομάδα, αλλά στα -66κ., ο Γιάννης Παπαχρηστίδης πλασαρίστηκε στην τρίτη θέση.

«Η οργάνωση ήταν πολύ όμορφη. Χαίρομαι πολύ που το έζησα. Ήθελα πολύ να ακουστεί ο εθνικός ύμνος μέσα στη χώρα μας, αλλά στον τελικό δεν τα κατάφερα. Παρ’ όλα αυτά είναι περήφανος γιατί είναι δύσκολο σε αυτή την ηλικία και όταν οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν, να ξεκλέβεις κάποια ώρα για προπόνηση και να δίνεις το παράδειγμα στα μικρά παιδιά ότι πρέπει πάντα να αγωνίζονται κόντρα στις δυσκολίες», τόνισε ο Γρηγόρης Βοτίκας.

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Παπαχρηστίδης δήλωσε:  «Ήταν μεγάλη μου χαρά να εκπροσωπώ τη χώρα μου σε μία τόσο μεγάλη διοργάνωση και να καταλαμβάνω την τρίτη θέση. Είναι μεγάλη μου τιμή που υψώθηκε η ελληνική σημαία μας».

Η χώρα μας θυμίζουμε ότι κατέκτησε ακόμα δύο χάλκινα μετάλλια τις πρώτες μέρες, με τους Γιώργο Ανδρεάδη και Γιάννη Τσαπάρα, στην κατηγορία Μ7 (60-64 ετών, -100κ.) και στην Μ4 (45-49 ετών, -90κ.) αντίστοιχα.

Την πρώτη θέση πήρε το Αζερμπαϊτζάν με 9 χρυσά, 5 ασημένια και 5 χάλκινα. Ακολούθησε η Ιταλία με 5 χρυσά, 5 ασημένια και 3 χάλκινα, ενώ η Γεωργία ήταν τρίτη με 5 χρυσά, 2 ασημένια και 9 χάλκινα μετάλλια.

Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο Βετεράνων συνδιοργάνωσαν η Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο με το Υφυπουργείο Αθλητισμού και την Περιφέρεια Κρήτης, ενώ διεξήχθη υπό την αιγίδα του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου. Παράλληλα, το πρωτάθλημα υποστήριξαν μεταξύ άλλων ο Δήμος Ηρακλείου, το Επιμελητήριο Ηρακλείου και οι Μινωϊκές Γραμμές.