Απόλυτος κυρίαρχος ο Τζόκοβιτς

Ο ασταμάτητος, Νόβακ Τζόκοβιτς, επιβλήθηκε με 2-0 σετ του Γιανίκ Σίνερ στον τελικό κι έγινε ο πρώτος τενίστας που κατακτά 7 φορές το ATP Finals.

Ο 36χρονος Σέρβος έκανε εκπληκτικό ματς στο Τορίνο, άφησε τον «γηπεδούχο» αντίπαλό του εντελώς εκτός ρυθμού και αφού επικράτησε με 6-3, 6-3, έγινε ο πρώτος παίκτης της ιστορίας που κατακτά 7 φορές το ATP Finals. Ήταν ο 7 φετινός τίτλος για τον αειθαλή άσο και 98ος σε μια πραγματικά τεράστια καριέρα.

Αν και ολοκληρώθηκε με 6-3, η εικόνα του πρώτου σετ ήταν πολύ πιο «απλή» υπέρ του Τζόκοβιτς. Ο «Νόλε» με τρομερά σερβίς δεν άφησε στον αντίπαλό του περιθώρια αντίδρασης, του έσπασε το σερβίς στο 3ο game και αφού έχασε μόλις δύο πόντους όταν είχε στα χέρια του τις μπάλες και έκανε μόλις… δύο (!) αβίαστα λάθη, έφτασε «καθαρά» στο 1-0.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ για τον Τζόκοβιτς, ο οποίος στον ημιτελικό του Σαββάτου, νίκησε με 2-0 τον Κάρλος Αλκαράθ ενώ ο Σίνερ άφησε εκτός τον Μεντβέντεφ (2-1).