στέφανος τσιτσιπας

Το 2Χ2 έκανε το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο του τένις επί γερμανικού εδάφους και, μάλιστα, απέναντι σε τενίστες από την Γαλλία!

Η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά του Βερολίνου, επικράτησε με 2-0 σετ της Λεολιά Ζανζάν. Η Ελληνίδα τενίστρια στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει την Ντάρια Σάβιλ από την Αυστραλία, Νο 104 στον κόσμο, η οποία προκρίθηκε νικώντας την Ελβετίδα Τζιλ Τάιχμαν 6-7, 7-5, 6-2. Οι δύο παίκτριες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στις αρχές του χρόνου, στο Ιντιαν Ουέλς, όπου όμως η Σάβιλ εγκατέλειψε πρόωρα τον αγώνα.

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε επιτυχημένη πρεμιέρα στο τουρνουά του Χάλε, κερδίζοντας 2-1 τον Μπενζαμέν Μπονζί.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε πολύ δύσκολα το πρώτο σετ με 7-6 (1), δεν… εμφανίστηκε στο δεύτερο όπου ο Μπονζί ισοφάρισε με επίδειξη δύναμης (6-1), ωστόσο, στο τρίτο και καθοριστικό ο 23χρονος ήταν πολύ σοβαρός, έκανε break στο 4ο game κι από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη (6-3).

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του τουρνουά θα είναι ο Νικ Κύργιος, ο οποίος επικράτησε με 2-0 (6-3, 7-5) του Ντάνιελ Αλτ-