Μαρία Σάκκαρη

Στις τέσσερις κορυφαίες τενίστριες του τουρνουά του Αμπου Ντάμπι, συγκαταλέγεται η Μαρία Σάκκαρη μετά τη μεγάλη νίκη της με ανατροπή (2-6, 6-2, 6-0) επί της περσινής νικήτριας του Australian Open, Σοφία Κένιν.

Μετά τις προκρίσεις επί των Γκοφ και Μουγκουρούθα, η 25χρονη τενίστρια ύψωσε το ανάστημά της μπροστά στο Νο4 στον κόσμο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με δέκα σερί κερδισμένα games.

Η Σάκκαρη έχασε αρκετά εύκολα και γρήγορα το πρώτο σετ, αλλά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Μετά το 2-2 του δεύτερου σετ, έπαιξε επιθετικά και με απίστευτη συγκέντρωση έκανε την μεγάλη ανατροπή, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στην καριέρα της επί της Κένιν σε τρεις συνολικά αναμετρήσεις.

Αντίπαλος της Σάκκαρη στον σημερινό ημιτελικό, θα είναι η Αρίνα Σαμπαλένκα που νίκησε δύσκολα την Ριμπάκινα με 2-1 σετ.

Η Λευκορωσίδα τενίστρια, νούμερο 10 στον κόσμο, διανύει περίοδο φόρμας και μεταφέρει νικηφόρο σερί από το τέλος της περασμένης σεζόν και τον τίτλο στο Λιντς.