Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε φουριόζος στο Miami Open και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον …κακό του δαίμονα Nταμίρ Τζουμχούρ, τον οποίο νίκησε με 6-1, 6-4 στον 2ο γύρο.

Ο Έλληνας τενίστας που είχε περάσει χωρίς αγώνα από τον πρώτο γύρο, μετρούσε τρεις ήττες από τον Βόσνιο σε τέσσερις αναμετρήσεις, την τελευταία πριν από δύο χρόνια, στο Ρότερνταμ. Στο Μαϊάμι ωστόσο, ο Τζουμχούρ δεν είχε καμιά τύχη.

O Tσιτσιπάς μπήκε δυναμικά στο ματς και κατέκτησε μέσα σε 26 λεπτά το πρώτο σετ με 6-1.Ο Βόσνιος πρόβαλε αντίσταση στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Πήρε το πρώτο γκέιμ αλλά το νούμερο 5 του κόσμου έκανε μπρέικ στο 3ο και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4 και του παιχνιδιού φυσικά. Στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει σήμερα τον επικίνδυνο Ιάπωνα Κέι Νισικόρι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το τουρνουά του Μαϊάμι απουσιάζουν οι Τζόκοβιτς και Ναδάλ, αφήνοντας ανοιχτό τον δρόμο για διάκριση στον Τσιτσιπά.

• Σαρωτική η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 6-0, 6-1 σε 67 λεπτά τη Λουντμίλα Σαμσόνοβα στο πλαίσιο του 3ου γύρου του τουρνουά Masters, Miami Open. Στους “16” η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει σήμερα την αμερικανίδα Πεγκούλα.