Από αριστερά 2ος Καρακώστας, Μπουνάκης, Τσατσάκης

Mε συναρπαστικούς αγώνες σε ευχάριστη ατμόσφαιρα διεξήχθη το Masters juniors  τένις 2019 στις εγκαταστάσεις του LYTTOS BEACH στον Ανισαρρά Χερσονήσου, σε 7 γήπεδα green set.

Στο Πρωτάθλημα είχαν δικαίωμα συμμετοχής οι 8  πρώτοι αθλητές και αθλήτριες για τις κατηγορίες αγόρια _ κορίτσια κάτω των 12, 14, 16 ετών οι οποίοι το αγωνιστικό έτος 2019 συγκέντρωσαν αθροιστικά την μεγαλύτερη βαθμολογία στα 6 Ενωσιακά Πρωταθλήματα (Ε3).

Το “Ηράκλειο” ΟΑΑ συμμετείχε στους αγώνες με 14 αθλητές-τριες με 4 να αποσπούν τον τίτλο του πρωταθλητή Κρήτης σε 4 από τις 5 κατηγορίες.

Στα αγόρια 12 ετών την πρώτη θέση πήρε ο Έκτορας Τσατσάκης, και ακολούθησε στη δεύτερη ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης, στα κορίτσια 12 ετών την δεύτερη θέση πήρε η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, την τέταρτη θέση η Μιχαέλα Παρασκευαϊδη και την πέμπτη η Στέλλα Δημητριάδη.

Στα αγόρια 14 ετών την πρώτη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Μπουνάκης, την δεύτερη ο Σπύρος Καρακώστας και την τέταρτη ο Γιάννης Νικολιδάκης.

Στα κορίτσια 14 ετών την πρώτη θέση πήρε η Χρυσή Νταμπακάκη, την δεύτερη η Εβελίνα Λαμπράκη, ενώ την έκτη η Εβελίνα Δερμιτζάκη. Τέλος στα αγόρια 16 ετών την πρώτη θέση πήρε ο Αναστάσης Μανδαλενάκης και τη δεύτερη ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης.

Από αριστερά 2ος Γκαγκαουδάκης, Μανδαλενάκης

Αναλυτικά:

Αγόρια 12 ετών

Ο Έκτορας Τσατσάκης, στη φάση των Ομίλων πήρε την 1η θέση, σημειώνοντας τρεις νίκες, επι του Μαυρομάτη (ΟΑ Ρεθύμνου) 61 64, του Παρασύρη (Ο.Α. Ρεθύμνου) 60 62 και τέλος επι του Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας) 60 61.

Στην τελική φάση ο Τσατσάκης, πήρε την πρώτη θέση κερδίζοντας τον Τζωρμπατζάκη 64 75.

Ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης, στη φάση των Ομίλων σημείωσε και αυτός τρεις νίκες, επί του Δασκαλογιάννη (Ο.Α Σούδας) 64 75, επί του Κοντογεωργάκη (Ο.Α. Σητείας) 63 64 και τέλος επι του Ζερβάκη 60 61.

Στην τελική φάση ο Τζωρμπατζάκης  πήρε την δεύτερη θέση.

Ο Αντώνης Ζερβάκης στην πρώτη φάση σημείωσε μια νίκη, ενώ στην τελική έχασε από τον Μαρκαντωνάκη 63 63 και κατετάγη 8ος.

Στη μέση Λαμπράκη και δεξιά Νταμπακάκη

Κορίτσια 12 ετών

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, στην φάση των Ομίλων πήρε την 1η θέση, σημειώνοντας τρεις νίκες, επί της Λαγουδάκη 60 62, επί της Πάντου 62 60, επι της Δημητριάδη 62 64.  Η Ζαχαράκη στην τελική φάση έχασε από την Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 57 62 10-7 και πήρε τη δεύτερη θέση.

Η Μιχαέλα Παρασκευαϊδη σημείωσε μια νίκη επί της Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 62 61. Στην τελική φάση πηρε την 4η θέση, αφού έχασε από τη Λαγουδάκη 63 63

Η Στέλλα Δημητριάδη έκανε μια νίκη στην πρώτη φάση επί της Πάντου 76(4) 64, ενώ στην τελική κέρδισε την Κοντολαιμάκη 63 63 και πήρε την 5η θέση.

Αγόρια 14 ετών

Ο Δημήτρης Μπουνάκης, πέτυχε τρεις νίκες στην πρώτη φάση, επί του Νίνου (ΟΑ Ρεθύμνου) 60 62, επι του Κατημερτζόγλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 62 61 και τέλος επι του Νικολιδάκη 76(5) 63. Στην τελική φάση πήρε την 1η θέση, κερδίζοντας τον Καρακώστα 64 63.

Ο Σπύρος Καρακώστας, πέτυχε τρεις νίκες, επί του Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 64 61, επι του Βεγόπουλου  (Φιλία ΤΚ) 62 64 και επί του Τζωρμπατζάκη Γ. (Ο.Α. Χερσονήσου) 62 63. Στην τελική φάση έπαιξε με τον Μπουνάκη, έχασε 64 63 και πήρε την 2η θέση.

Ο Γιάννης Νικολιδάκης, πέτυχε δυο νίκες, η πρώτη εναντίον του Νίνου (ΟΑ Ρεθύμνου) 61 64 και η δεύτερη επί του Κατημερτζογλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 60 75. Στην τελική φάση κατέκτησε την τέταρτη θέση, κερδίζοντας τον Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 61 26 10-8.

Κορίτσια 14 ετών

Η Χρυσή Νταμπακάκη, έκανε δυο νίκες, επί των Δερμιτζάκη 62 62 και της Ζαχαράκη ( 61 62. Στην τελική φάση πήρε την 1η θέση κερδίζοντας την Λαμπράκη 62 63.

Η Εβελίνα Λαμπράκη σημείωσε επίσης δυο νίκες, επί της Πρινιανάκη  (Φιλία ΤΚ)  62 75 και της Δαβράδου 61 61. Στην τελική φάση πήρε την δεύτερη θέση.

Η Εβελίνα Δερμιτζάκη πήρε την 6η θέση.

Αγόρια 16 ετών

Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης πήρε την 1η θέση κάνοντας τέσσερις συνολικά νίκες. Κέρδισε τον Σφυράκη (Αγ. Νικόλαος) 63 62, τον Γκαγκαουδάκη 63 63, τον Χαμηλάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου)61 62 και τον Σπυρόπουλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 61 60.

Ο Στέλιος Γκαγκουδάκης κατέλαβε τη δεύτερη θέση, σημειώνοντας τρεις συνολικά νίκες. Κέρδισε τον Σφυράκη (Λατώ Αγ. Νίκολαου) 62 76(4), τον Χαμηλάκη (Λατώ. Αγ. Νικολάου) 60 60 και τον Σπυρόπουλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 61 61.

Το Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει τους αθλητές για τις τόσο μεγάλες επιτυχίες τους. Την προπονητική ομάδα και τον τεχνικό διευθυντή Μανόλη Δολιανίτη για την εξαιρετική δουλειά τους που αποδεικνύεται σε κάθε αποτέλεσμα και φυσικά τους γονείς για την εμπιστοσύνη τους στο αθλητικό σχολείο του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ».

Ευχαριστήριο Ζ’ Ενωσης

Ο πρόεδρος της Ζ΄  Ένωσης Κώστας Μπόγρης και τα μέλη του Δ.Σ   ευχαριστούν τον ιδιοκτήτη του LYTTOS BEACH κ. Παντελή Σαπουνάκη για την παραχώρηση των εγκαταστάσεων, τον κ. Μανώλη Παιδάκη  ο οποίος φρόντισε να υπάρχουν στις εγκαταστάσεις όλα όσα προβλέπονται για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, τον προπονητή κ. Στέλιο Αγάπη ο οποίος ανέλαβε την διοργάνωση του παιχνιδιού δεξιότητας στο σερβίς, το Σωματείο ΓΑΣ ΓΟΥΡΝΩΝ για την ανάληψη της διοργάνωσης, όσους βοήθησαν στην επίβλεψη των γηπέδων, τους γονείς και αθλητές οι οποίοι με την άψογη συμπεριφορά τους τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδων βοήθησαν στην ομαλή διεξαγωγή του ±Πρωταθλήματος.