Ο Μποχωρίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ στην Καλλιθέα

Με εφιαλτικό τρόπο τερματίστηκε το σερί των 6 νικών του ΟΦΗ στον πρώτο όμιλο της National League 1 μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη συνετρίβη με 99-75 στην Καλλιθέα από τον Έσπερο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση και γνωρίζοντας συνολικά την τρίτη ήττα της σε 10 παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι που έχουν χειρότερο ρεκόρ από τον ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα, μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς, θέτοντας γερά θεμέλια για τη νίκη τους από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσαν 33 πόντους!

Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη παρασύρθηκαν στον ρυθμό των αντιπάλων τους και δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να τους σταματήσουν, δεχόμενοι 58 πόντους στο ημίχρονο και 82 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Ουσιαστικά το μυαλό των παικτών του ΟΦΗ μετά το πολύ κακό τους ξεκίνημα στο ματς, στράφηκε στο τοπικό ντέρμπι με την Αναγέννηση την προσεχή Τετάρτη (20/12) στο κλειστό του ΒΑΚ.

«Κάναμε μακράν το χειρότερο φετινό μας παιχνίδι. Ειδικά αμυντικά ήμασταν εκτός πνεύματος αγώνα και δώσαμε την ευκαιρία σε μία ομάδα με επιθετικό ταλέντο όπως ο Εσπερος, να νιώσει από νωρίς άνετα μέσα στο ματς», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ Βασίλης Ράλλης που δεν πιστεύει ωστόσο ότι αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την κακή εμφάνιση, θα επηρεάσει την ομάδα του στη συνέχεια των υποχρεώσεών της:

«Ξέραμε ότι κάποια στιγμή θα χάναμε και κάποιο ματς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μας επηρεάσει ή να μας φέρει λίγο πίσω. Έχουμε κάνει μια πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα και το μυαλό μας τώρα είναι στο ντέρμπι με την Αναγέννηση που θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι», κατέληξε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

10λεπτα: 33-15, 58-39, 82-61, 99-75

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Λογοθέτης, Λιαρομμάτης

ΕΣΠΕΡΟΣ (Κωνσταντινίδης): Λάζαρης 16 (1), Αβάρε 13 (3), Γκαγκαλούδης 16 (2), Αδαμόπουλος 13 (2), Μαράκης 20, Κολιός 3 (1), Δήμου 6 (2), Αγγελόπουλος 3 (1), Γκιουλέας 5, Ράγκος 2, Λιούνης 2, Αλέξης.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 20 (4), Πιλκούδης 16, Σταμπουλής 12, Παππάς 6, Κασπίρης 9 (3), Πρωτογεράκης 7, Ζαφειρούδης 5 (1), Τσερκιτσόγλου, Καψάλης, Αντιφυλιώτης.