ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Με τον πλέον δραματικό τρόπο ξεκίνησε η Αναγέννηση τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας στη…  λεπτομέρεια του Πανναξιακού με 80-78  στο κλειστό Αρκαλοχωρίου.

Οι πρωτοπόροι του δεύτερου ομίλου, έκαναν τα εύκολα δύσκολα στην τελευταία περίοδο και χρειάστηκαν τις βολές του Μαραγκάκη για να αποφύγουν τη γκέλα, κερδίζοντας για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα την αξιόμαχη ομάδα της Νάξου.

Η απουσία του Ραζή δε φάνηκε να επηρεάζει την Αναγέννηση στις τρεις πρώτες περιόδους, όπου διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο,  με τους φιλοξενούμενους με ηγέτη τον καταπληκτικό Σίμοβιτς,  να παίρνουν προβάδισμα με 78-76 και τον Σπυριδάκη να ισοφαρίζει στη συνέχεια.

Ο Σίμοβιτς έχασε μία κρίσιμη επίθεση για τον Πανναξιακό, με τον Μαραγκάκη να κερδίζει φάουλ, 9’’ πριν το τέλος.

Ο έμπειρος πλέι μέικερ με 1/2 βολές, «έγραψε» το 79-78 και παίρνοντας επιθετικό ριμπάουντ, ξαναπήγε στις βολές, με ίδιο απολογισμό (1/2), κάνοντας το 80-78.

Στην επαναφορά ο Πανναξιακός υπέπεσε σε λάθος και ο Κριθινάκης κέρδισε φάουλ 1’’ πριν λήξει ο αγώνας, αστοχώντας επίτηδες και στις δύο βολές…

Τα 10λεπτα: 27-21, 49-39, 65-56, 80-78.

Διαιτητές: Τούσης-Ευφραιμίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Κριθινάκης 13 (2), Καλογεράκης 2, Κουρέπης 17 (1), Μαραγκάκης 11, Σπυριδάκης 15 (1), Μητρόπαπας 22 (1), Βερτούδος, Κολαρετάκης, Κουκιαδάκης.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Καραγκιολίδης 5 (1), Μάκαρης 8 (1), Ψαρόπουλος 17 (4), Σίμοβιτς 35 (2), Πολίτης 6, Ρούζιος 3 (1), Μυλωνάς 2, Καραγιάννης 2, Χάχαλος.

Δέκα ήττες ο Εργοτέλης

Παρά την καλή του εμφάνιση, ο Εργοτέλης δεν πήρε τίποτα στη Νίκαια, χάνοντας με 72-66 από τον Άρη. Έτσι, συμπλήρωσε  10 ήττες σε 12 ματς στη Γ’ Εθνική και παρέμεινε τελευταίος.

Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη, παρά το γεγονός  ότι «φορτώθηκαν» νωρίς με φάουλ (καθοριστική η αποβολή του Αθανασιάδη στο 28’) από την εχθρική διαιτησία των Καρακωνσταντόπουλου-Κατσέλη, πάλεψαν στα ίσα το ματς.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν με 60-58 αλλά στα τελευταία λεπτά δε βρήκαν επιθετικές λύσεις, τις οποίες πρόσφεραν στους γηπεδούχους οι διαιτητές με συνεχόμενες βολές.

Τα 10λεπτα: 23-19, 41-43, 58-52, 72-66.

ΑΡΗΣ Ν. (Μανδραγός): Δρόσος 11 (3), Δαχρετζής 4, Μαραγκίδης 23 (2), Κωνσταντινάκος 6 (2), Καραδολάμης 13 (1), Πρίτσος 10 (1), Μπουτσίκος, Τριχάς 5 (1), Πικέας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 13 (1), Φουκαράκης 2, Καρακωνσταντάκης 7 (1), Μηλαθιανάκης 14, Καμπάκας 6, Κουμάκης 9 (1), Μανταλβάνος 15, Χαμηλάκης, Σινανίδης.