Ο Δασκαλάκης σε μια προσπάθειά του στο χθεσινό ματς με τον Ιωνικό

Βαθμό-«χ»ρυσάφι απέσπασε ο Γιούχτας χθες στην Νεάπολη από τον Ιωνικό με λευκή ισοπαλία (0-0), στο πλαίσιο της 21ης προτελευταίας αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Με τον βαθμό αυτό ο Γιούχτας έφτασε τους 19, ένα παραπάνω από τον Τηλυκράτη, ο οποίος νίκησε με 2-0 τον Παναθηναϊκό Β κι έτσι στον «τελικό» με την ομάδα της Λευκάδας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος την ερχόμενη Κυριακή θα πάει για δυο αποτελέσματα (νίκη-ισοπαλία) για να μπει στα πλέι άουτ και να αποφύγει την τελευταία θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό.

Ο Γιούχτας στάθηκε όρθιος και πήρε το πλεονέκτημα ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής,  με ήρωα τον Πρινιωτάκη ο οποίος μεταξύ άλλων  απέκρουσε και  πέναλτι κι ενώ από το 67’οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπουτσάκη.

Το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά καθώς κυριάρχησε η σκοπιμότητα με τον Γιούχτα από την αρχή να δίνει βάρος στην αμυντική λειτουργία με στόχο να κρατήσει το μηδέν. Παρόλα αυτά η ομάδα των Αρχανών δεν αμέλησε και τα επιθετικά της καθήκοντα και είχε τις φάσεις για να σκοράρει.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΟΜΑΔΑ
Ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο γκολ στο 20’′ όταν ο  Ντάουντα σούταρε εκτός περιοχής και ο Πρινιωτάκης παραχώρησε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας του Γιούχτα.

Ο Πρινιωτάκης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και στο 44’, στο σουτ του Γκίνη από το ύψος της μικρής περιοχής. Το 0-0 παρέμεινε στο α’ 45λεπτο  και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους προς την άμυνα του Γιούχτα αλλά ο Πρινιωτάκης είχε κατεβάσει τα ρολά.

Στο 59’′ απέκρουσε την κεφαλιά του Σόουζα, ενώ η μεγαλύτερη απόκρουση ήρθε στο 61’ όταν ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Ροντρίγκες από τον Θεοδωράκη. Ο Ντάουντα  ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Πρινιωτάκης έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Τα δύσκολα δεν είχαν περάσει ωστόσο για τον Γιούχτα που λίγα λεπτά αργότερα (67’) έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπουτσάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο τελευταίο 25λεπτο το γήπεδο… έγειρε.

Στο 78’′ μετά τη σέντρα του Σαλίνα ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πρινιωτάκη.

Ο Γιούχτας πήγε να αιφνιδιάσει στο 82’′ σε αντεπίθεση με τον  Λώλη που μπήκε στην  περιοχή, πέρασε δυο παίκτες αλλά το πλασέ του ανακόπηκε από τους αμυνόμενους.

Τελικά ο Γιούχτας κατάφερε με νύχια και με δόντια και με κορυφαίο τον Πρινιωτάκη να κρατήσει τον βαθμό και χρειάζεται άλλο ένα κόντρα στον ουραγό Τηλυκράτη  την προσεχή αγωνιστική για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι άουτ, αφού σε περίπτωση ήττας θα ολοκληρώσει την κανονική σεζόν στην τελευταία θέση και θα αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Διαιτήτευσε ο  Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Γκέλιος, Τασούλης, Σαλίνας, Ντάουντα, Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Γκίνη, Οικονομόπουλος, Σόουζα, Ουακάσο, Ροντρίγκες.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζάνης, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (90’′ Γκίνη), Δασκαλάκης, Λώλης, Μπουρσέλης (85’′ Βρετός), Μπουτσάκης, Κωστανάσιος (90’′ Μπρους), Αλεξόπουλος (65’′ Ροβίθης).