ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΗΜΑ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League, περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή το Περιστέρι που θα λύσουν οριστικά αύριο

τις διαφορές τους σε 5ο αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε με 75-54 στο ΣΕΦ.

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη έριξε για άλλη μία φορά φέτος στο… καναβάτσο τον Παναθηναϊκό καθώς επικράτησε με 76-71 στον τέταρτο αγώνα της ημιτελικής φάσης και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Πλέον, τα πάντα θα κριθούν αύριο Τρίτη (7:15μμ) στο ΟΑΚΑ, με τον νικητή να παίρνει το «εισιτήριο» για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Ανέβηκαν Τρίτωνας και Μαρούσι

Το Μαρούσι και ο Τρίτωνας πανηγυρίζουν την άνοδό τους στα… σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ αφού ήταν οι θριαμβευτές του φάιναλ φορ της Α2 που έγινε στα Λιόσια.

Στους κρίσιμους ημιτελικούς, το Μαρούσι επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 80-68 επιστρέφοντας έτσι μετά από 11 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.

Ακόμα πιο εντυπωσιακή είναι η επιστροφή του Τρίτωνα (μετά από 44 χρόνια), με την ομάδα των Σεπολίων να κερδίζει 79-77 το Ψυχικό.

Για την ιστορία, πρωταθλητής της Α2 αναδείχθηκε το Μαρούσι επικρατώντας του Τρίτωνα στον τελικό με 76-73 ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε το Ψυχικό (79-61 τον Πανερυθραϊκό).

* Με μπάζερ μπίτερ του Γουάιτ, οι Σέλτικς επικράτησαν 104-103 των Χιτ στο Μαϊάμι και ισοφάρισαν σε 3-3 τους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας στο ΝΒΑ.  Η ομάδα της Βοστώνης βρίσκεται μία νίκη μακριά από μια ιστορική ανατροπή και θα τα καταφέρει, εάν τα ξημερώματα της Τρίτης μπροστά στο κοινό της, πετύχει το 4-3 και προκριθεί στους τελικούς, όπου περιμένουν οι Ντένβερ Νάγκετς.