Η Μαρία Χρυσουλάκη και ο Ανδρέας Τζανίδης με τον προπονητή τους κ. Νικολαΐδη

Ακόμα μία μεγάλη διεθνή επιτυχία για τον Ανδρέα Τζανίδη.

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβο ντο ITF που έγινε στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας με τη συμμετοχή 17 χωρών, ο Ηρακλειώτης πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία μάχης Ανδρών -85 κιλά ενώ εξασφάλισε και δύο ασημένια μετάλλια στην κατηγορία μάχης Ανδρών-92 κιλά και στην κατηγορία 3 Dan Tull Ανδρών (Σκιαμαχίες).

Ο Τζανίδης τα τελευταία χρόνια είναι αθλητής του Α.Σ Τάε κβο ντο Πολίχνης Θεσσαλονίκης και προπονητής του είναι ο Χαράλαμπος Νικολαϊδης.

Εξαιρετική εμφάνιση στην ίδια διοργάνωση έκανε η πρώην αθλήτρια του ΑΣ.Τάλως Ηρακλείου Μαρία Χρυσουλάκη, η οποία λόγω σπουδών ανήκει επίσης στον σύλλογο της Πολίχνης.

Η 19χρονη Ηρακλειώτισσα κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα Τουλ Γυναικών 3 Νταν και δύο ασημένια μετάλλια στα σπάριγκ -47κ. και στα -52κ.

Η ελληνική Αποστολή συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με 120 αθλητές-τριες και κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη.