Η ομάδα του Τάλως που συμμετείχε στο πανελλήνιο

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των αθλητών του Α.Σ. Τάλως Ηρακλείου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τάεκβοντο ITF που έγινε στα Γιάννινα.

Ο απολογισμός των 5 αθλητών-τριών του, ήταν τρία μετάλλια και δύο θέσεις στην εξάδα. Η Μαρία Χρυσουλάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Νεανίδων εξασφαλίζοντας παράλληλα και μία θέση στην Εθνική ομάδα για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στην Κροατία (27/3 έως 2/4).

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν ο Δημήτρης Πουλορίνης στην κατηγορία μάχης έως – 51κιλά Εφήβων και ο Λευτέρης Στρατηγάκης στην κατηγορία μάχης έως – 58 κιλά Ανδρών.

Ο Δημήτρης Καραντινάκης κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία «Δύναμης» Ανδρών και ο Ιωάννης Βλασιάδης την 5η θέση στην κατηγορία 2 Dan Tull Εφήβων.

«Είμαι περήφανος για τους αθλητές μου. Είχαν φανταστική παρουσία και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια», δήλωσε ο προπονητής του συλλόγου, Ηλίας Τζανίδης.

Στο Ευρωπαϊκό και ο Τζανίδης

Για μία ακόμα φορά ο Ανδρέας Τζανίδης θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε μία μεγάλη διεθνή διοργάνωση. Ο Ηρακλειώτης πρωταθλητής κατέκτησε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Ανδρών και αποτελεί μέλος της Εθνικής ομάδας για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Τζανίδης πήρε την 4η θέση στην κατηγορία «Δύναμης» Ανδρών και την 5η στην κατηγορία μάχης έως – 78 Ανδρών.