Σπουδαία απόδοση έπιασε χθες ο Τζιουμάκας

Μετά από ένα παιχνίδι που είχε πολλές ομοιότητες με αυτό του πρώτου γύρου, ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-1 από τον Μίλωνα στο Κλειστό του ΒΑΚ για τη 14η αγωνιστική της Volley League και η επιβίωσή του στην κατηγορία παραμένει εξαιρετικά αμφίβολη.

Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Τζιουμάκα, παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με τα τελευταία τους ματς, ωστόσο στα τελειώματα των σετ υστέρησαν στην υποδοχή.

Η ομάδα της Ν. Σμύρνης με σερί του Μολίνα από το σερβίς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21 και πιο εύκολα το δεύτερο  με 25-17.

Ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ, το οποίο κέρδισε στις λεπτομέρειες με 25-23 αλλά παρά την ψυχολογική τόνωση, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο Μίλωνας έδειξε ότι δεν είχε διάθεση  να χάσει βαθμό στο Ηράκλειο και με 25-22 στο τέταρτο σετ, εξασφάλισε το τρίποντο. Αισιόδοξος για τη συνέχεια εμφανίστηκε ο τεχνικός του ΟΦΗ  κ. Δεληκώστας: «Παίζοντας όπως παίξαμε με το Μίλωνα,  ο στόχος μας θα επιτευχθεί. Με καλή δουλειά, τύχη και χωρίς κάποιο τραυματισμό, μπορούμε να σωθούμε». Τα σετ: 21-25, 17-25, 25-23, 22-25. Διαιτητές: Βασιλειάδης-Αγγελίδης.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Αντάμι 1, Βαϊόπουλος 11, Ντεμιρτσί 11, Μπλούμπεργκς 9, Αμπράο 6 , Τζιουμάκας 29  / Τσαδήμας (λ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος.

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 14, Ανδρεάδης 3, Γιορντάνοφ 15, Μολίνα 21, Εφραιμίδης 9, Χερ 5  / Χανδρινός (λ.), Δημητούλης, Νανόπουλος, Στράτος

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Πήγασος-Ολυμπιακός 0-3, Παναθηναϊκός-Άθλος 3-0, Κηφισιά-Φοίνικας 3-0, Αριστοτέλης-ΠΑΟΚ 0-3

10.Αριστοτέλης                3           6-41

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΟΦΗ παίζει στη Σύρο με τον Φοίνικα.

«Διπλό» η ΓΕΗ

Χωρίς να συναντήσεις δυσκολίες η ΓΕΗ, κέρδισε με 3-0 (25-19, 25-16, 25-13) τον ουραγό Κόροιβο στην Αμαλιάδα για τη 14η αγωνιστική της Α2 ανδρών.

Ο ΣΦΠ Χανιά γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα (πρώτη μετά από 6 σερί νίκες) με 3-0 (25-17, 25-22, 25-20) από την ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης.

• Οι γυναίκες του Ν. ΟΠΕΡ έχασαν με 3-2 στην έδρα του Αστέρα Αγ. Δημητρίου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α2.

Τα σετ: 17-25, 25-17, 25-20, 26-28, 15-12.