Από τις απονομές στους νικητές τις οποίες έκαναν οι κ. Χρίστεβα, Κατσιαδάκης, Λιγνός και Βαρδαβάς

Με ιταλικό θρίαμβο ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων ανδρών «Knossos Cup 2022»  που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας μαζί  με την Παγκόσμια Ομοσπονδία στο Ηράκλειο και συγκεκριμένα στα «Δύο Αοράκια».

Συνολικά 159 αθλητές πήραν θέση στις πίστες του Κλειστού Γυμναστηρίου, διεκδικώντας την πολυπόθητη νίκη και το κύπελλο στο ατομικό. Η Ιταλία ήταν η χώρα που ξεχώρισε καθώς δύο αθλητές της έφτασαν μέχρι τον τελικό. Ο 19χρονος Παγκανέλι (FIE No177) έκανε τον αγώνα της ζωής του και σήκωσε τελικά το τρόπαιο, επικρατώντας του συμπατριώτη του Μεντσαρέλι (FIE No4) με 15-13.

Ο Παγκανέλι σημείωσε και στον ημιτελικό σπουδαία νίκη με 15-11 κόντρα στον Ελβετό Μπρουσάρ (FIE No6) ο οποίος αρκέστηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Δίπλα του στην ίδια θέση, είχε τον Γερμανό Κέπλε (FIE Nο57) ο οποίος ηττήθηκε από τον Mεντσαρέλι με 15-10 στα ημιτελικά. Αξίζει να αναφερθεί ότι στον τελικό, βασικός διαιτητής ήταν ο Στάθης Γεροσίδερης.

Τις απονομές στους νικητές έκαναν o Μανώλης Κατσιαδάκης, εκτελεστικός πρόεδρος της FIE, ο Ιωάννης Λιγνός, πρόεδρος της ΕΟΞ, η Βελίτσκα Χρίστεβα μέλος του εκτελεστικού συμβουλίου της FIE και ο Κώστας Βαρδαβάς, αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Ηρακλείου.

Από τις συνολικά 17 ελληνικές συμμετοχές στο ατομικό, ξεχώρισε ο Άγγελος Ρασπόπτσης (ΟΞΙΦ) που κατέκτησε την 38η θέση. Έκανε εξαιρετικό προκριματικό γύρο με 5 νίκες σε 6 αναμετρήσεις και συνέχισε στο κυρίως ταμπλό με νίκη κόντρα στον Γερμανό Πέτερσεν σε μία μονομαχία που κρίθηκε στον τελευταίο καθοριστικό πόντο (9-8) . Την πορεία του σταμάτησε στη μάχη για τους «32», ένας άλλος Γερμανός, ο Μιχάλσκι με σκορ 15-10. Στο κυρίως ταμπλό μπόρεσε να μπει από τους Έλληνες και ο Γιώργος Αλέστας (ΑΟΦΙΨ Ίριδα).

Η Εθνική ομάδα που συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ηρακλείου

Από τους αθλητές κρητικών σωματείων που έλαβαν μέρος στη διοργάνωση, την καλύτερη εμφάνιση στο ατομικό έκανε ο Μανώλης Αυγουστάκης της Α.Λ. Μεσσαράς που πήρε την 129η θέση ενώ 130ος ήταν ο Φώτης Μήνος του Θησέα Ηρακλείου. Οι θέσεις των υπόλοιπων αθλητών από τους τοπικούς συλλόγους:

141) Νίκος Χατζηγεωργίου (Α.Λ. Μεσσαράς)

142) Μιχάλης Κατσελάκης (Θησέας)

148) Μιχάλης Σύρμος  (Α.Λ. Μεσσαράς)

149) Νίκος Μουρτζάκης (Α.Λ. Μεσσαράς)

153) Γιάννης Τρουλλινός (Α.Λ. Μεσσαράς)

158) Στέλιος Φουστανάκης (Α.Λ. Μεσσαράς)

159) Γαβριήλ Γκιούλμπαλης (ΓΕΗ)

Η αυλαία του Παγκόσμιου κυπέλλου ξίφους μονομαχίας νέων ανδρών, έπεσε με τις αναμετρήσεις των 16 Εθνικών ομάδων όπου και εδώ είχαμε ιταλική επικράτηση.

Η τετράδα των Παγκανέλι, Μεντσαρέλι, Κουόμο και Ντελ Κοντράστο αναδείχθηκε νικήτρια στο ομαδικό τουρνουά. Στην πορεία τους μέχρι το πρώτο σκαλί του βάθρου, νίκησαν κατά σειρά τις ομάδες του Βελγίου στο γύρο των «16» (45-34), της Γερμανίας στον προημιτελικό (45-27), της Ελβετίας στον ημιτελικό (45-33) και της Γαλλίας στον τελικό (45-25).  Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετία η οποία επικράτησε με 43-39 επί της Πολωνίας.

Στιγμιότυπο από τους αγώνες που έγιναν στα «Δύο Αοράκια»

Η ελληνική τετράδα με τους Άγγελο Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ), Παντελή Καραγιάννη (Αρίστων Παιανίας), Νίκο Χατζηγεωργίου (Α.Λ. Μεσσαράς) και Βασίλη Τσώκα (ΟΞΙΦ) δε μπόρεσε να καταγράψει νίκη και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη 16η θέση. Αγωνίστηκαν κόντρα στις ΗΠΑ (44-27), Νορβηγία (45-41), Ολλανδία (39-37) και Βέλγιο (45-25).

Η ΕΟΞ ευχαριστεί με ανακοίνωσή της όλους τους φορείς -συνδιοργανωτές που με τη στήριξή τους συνέβαλαν στην οργανωτική επιτυχία  του Knossos Cup: τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, την Περιφέρεια Κρήτης, το Δήμο Ηρακλείου και τον ΟΤΑ Ανάπτυξη Αθλητισμού Ηρακλείου.