Η Εθνική Νεανίδων φωτογραφήθηκε χθες στα «Δύο Αοράκια»
Η ομάδα των ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Ο αγώνας Ισραήλ-Ελλάδα που ήταν προγραμματισμένος για χθες  το απόγευμα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του European Challenger δεν έγινε. Αιτία είναι η παρουσία θετικών κρουσμάτων στην ομάδα του Ισραήλ.  H Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε  το Σάββατο από την Ισπανία με σκορ 69-38 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του European Challenger. Οι Ισπανίδες κυριάρχησαν από την αρχή της αναμέτρησης και απέκτησαν διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το φινάλε του αγώνα, κάνοντας το 4-0 στον Γ’ όμιλο ενώ η Ελλάδα υποχώρησε στο 1-3.

Η «ρόχα» προηγήθηκε 37-22 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο +20 (42-22) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

Ακολούθως η Ελλάδα προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 44-28 στο 25′ όμως η Ισπανία ανέβασε στροφές κι έφτασε στην εύκολη νίκη.

Η Βασιλική Δασκουλίδου ήταν πρώτη σκόρερ της Εθνικής με 9 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-22, 51-30, 69-38.

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Αλεξιά 2, Δαμουλάκη 4, Κελεμένη, Παπαδάκη, Τσαγκαροπούλου, Μπαξεβάνου 4, Δασκουλίδου 9, Δροσούνη, Γρηγοροπούλου 6, Λέρη 4, Πολυμένη 8, Πρίφτη 1.