Κοντά στο βάθρο βρέθηκαν η Στεφανίδη και ο Κυνηγάκης

Με μία συγκινητική εμφάνιση, η Κατερίνα Στεφανίδη κατετάγη 4η στον τελικό του επί κοντώ κατά την 7η μέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της από το 2016 στο Ρίο. Η 31χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, υπερέβη με την 3η προσπάθεια τα 4.50μ και 4.70μ, με τη 2η τα 4.80μ, είχε ένα ανεπιτυχές άλμα στα 4.85μ, ενώ στη συνέχεια επέλεξε να συνεχίσει στα 4.90μ -προκειμένου να διεκδικήσει μετάλλιο-όπου όμως είχε δύο άκυρες προσπάθειες.

ο Κυνηγάκης
«Ήθελα πολύ ένα μετάλλιο, φάνηκε από τον τρόπο που αγωνίστηκα. Δεν μπορώ να είμαι απογοητευμένη. Ήρθα με την έκτη καλύτερη επίδοση και βγήκα τέταρτη. Το μόνο που με απογοητεύει, είναι ότι ξέρω πόσο καλά είμαι και δεν το έδειξα. Τα θαλάσσωσα, έκανα πολλά τεχνικά λάθη», τόνισε η Στεφανίδη.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου κατέλαβε την όγδοη θέση, μαζί με ακόμη τέσσερις αθλήτριες, αφού πέρασαν όλες τα 4.50μ.Η 35χρονη άλτρια, 3η στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου το 2015, αρχικά πέρασε με τη 2η τα 4.50μ, αλλά δεν κατάφερε να υπερβεί τα 4.70μ. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Αμερικανίδα Κέιτι Νάζοτ, που υπερέβη τα 4.90μ και έφθασε στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της. Το ασημένιο πήρε με 4.85μ., η Ρωσίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια Αντζέλικα Σιντόροβα και το χάλκινο η Βρετανίδα Χόλι Μπράντσοου, επίσης με 4.85μ.

• Την πέμπτη θέση στον τελικό των 10χλμ. ανοιχτής θάλασσας, κατέλαβε ο Αλκης Κυνηγάκης. Ο 22χρονος πρωταθλητής μας, στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του, τερμάτισε σε 1.49.29.2 και έδειξε πως το μέλλον του ανήκει και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει σε τρία χρόνια στο Παρίσι. Ο Κυνηγάκης ήταν σταθερά από την αρχή της κούρσας στην πρώτη εξάδα και πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή με τον Γάλλο Ολιβιέ, ενώ έχασε την τέταρτη θέση από τον Ισραηλινό Ροντίτι.
  • Η Μαρία Πρεβολαράκη δεν κατάφερε να προχωρήσει στο Ολυμπιακό τουρνουά της ελευθέρας πάλης κι έτσι έσβησε άδοξα μία από τις ελπίδες της χώρας μας για μετάλλιο.

Η «Κυρία της Ελληνικής Πάλης» με καταγωγή από τις Μοίρες, ηττήθηκε στη φάση των «16» από τη Μελέντρες Βαλβέρδε (Εκουαδόρ) με 11-4. Η Βαλβέρδε στη συνέχεια έχασε από την Οσίρ, με αποτέλεσμα η Πρεβολαράκη να μην έχει δεύτερη ευκαιρία…

«Δυστυχώς ήταν ένας απογοητευτικός αγώνας, συγγνώμη που απογοήτευσα όσους με πίστεψαν. Την είχα κερδίσει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα το 2019 και είχα μεγάλη αυτοπεποίθηση. Δεν ήμουν συγκεντρωμένη. Θα συνεχίσω την προσπάθεια έως τους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες και στη συνέχεια θα σταματήσω», είπε η ελληνίδα πρωταθλήτρια.

• Ο Χρήστος Βολικάκης ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τερματίζοντας στην 20η και τελευταία θέση στην ποδηλασία πίστας καθώς εγκατέλειψε στο τελευταίο αγώνισμα πόντων του όμνιουμ.

«Θέλω να πω ένα συγγνώμη σε αυτούς που με στήριξαν. Τους έχω απογοητεύσει όλους αλλά πραγματικά αυτά είχα να δώσω. Θέλω να ηρεμήσω και να σκεφτώ αν θα πρέπει να συνεχίσω την ποδηλασία ή να σταματήσω», τόνισε ο 33χρονος πρωταθλητής.

• ΗΠΑ-Γαλλία είναι το ζευγάρι του τελικού στο μπάσκετ ανδρών που θα γίνει το Σάββατο. Οι Αμερικανοί νίκησαν την Αυστραλία

με 97-78 και οι Γάλλοι με την ψυχή στο στόμα, 90-89 την Σλοβενία.

Το σημερινό πρόγραμμα

Ο μεγάλος ημιτελικός της Εθνικής μας ομάδας πόλο με αντίπαλο την Ουγγαρία, ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα. Πρώτο σπριντ στις 9.30 το πρωί, για το σπουδαιότερο ματς στην ιστορία του ελληνικού πόλο, μέχρι το επόμενο…

Στα 20χλμ. βάδην γυναικών (10.30πμ), υπάρχει τριπλή ελληνική συμμετοχή (Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Παναγιώτα Τσινοπούλου, Κυριακή Φιλτισάκου).