O Αποστολάκης πέτυχε χθες το πρώτο του γκολ με τον ΟΦΗ αλλά δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του

Έχει και πιο κάτω αυτός ο ΟΦΗ; Σε μια ακόμα τραγική βραδιά, υπέστη οδυνηρή ήττα από την μέχρι χθες ουραγό Κηφισιά με 2-1 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ και από χθες ανήκει στους Μελ-λοθάνατους της κατηγορίας.

Η Κηφισιά πέτυχε χθες την πρώτη εκτός έδρας νίκη, ενώ ο ΟΦΗ βρίσκεται πλέον μόλις στο +5 από την ουρά και  με τον Μελ στον πάγκο μετράει 8 ματς στο πρωτάθλημα με 5 ήττες, δυο ισοπαλίες και μια νίκη ενώ  αν προστεθούν και τα παιχνίδια κυπέλλου ο αριθμός των αγώνων ανεβαίνει στους 11 με 7 ήττες, 3 ισοπαλίες και μόλις μια νίκη.

ΟΦΗ ΟΜΑΔΑ
«Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου» κατά το πανό των οργανωμένων στην “Θύρα 4”. Ή για να το πούμε διαφορετικά, τι είχες ΟΦΗ τι είχα πάντα. Η εικόνα της ομάδας του Πέπε Μελ ήταν για μια ακόμα φορά αποκαρδιωτική, σε σημείο που η Κηφισιά έμοιαζε με… Μπαρτσελόνα. Μόνο που το ίδιο συνέβη και σε άλλα ματς φέτος στο Ηράκλειο προ και μετά εποχής Μελ, κάτι που σημαίνει ότι η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία δεν έφερε κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα, μάλλον χειρότερη έκανε την κατάσταση.

Ο ΟΦΗ έφτασε στο σημείο να προκαλεί οίκτο με την εικόνα που βγάζει στο γήπεδο. Μια ομάδα που δεν κάνει ούτε τα βασικά. Χθες σε όλο το 90λεπτο δεν είχε ούτε μια ευκαιρία και σκόραρε μια φορά από στημένη φάση και με την…πλάτη του Αποστολάκη. Στο πρώτο μέρος η Κηφισιά ήταν κυρίαρχη ενώ στο β΄ έβαλε και σκοπιμότητα στο παιχνίδι της με πολλές καθυστερήσεις αλλά παρόλα αυτά άξιζε τη νίκη απέναντι σε ένα ΟΦΗ που σου δίνει την αίσθηση ότι και μόνος του να παίξει θα χάσει…

Πρώτο 45λεπτο-εφιάλτης

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά και έδειξε από νωρίς τα δόντια της απέναντι σε ένα ΟΦΗ που απλά παρακολουθούσε.

Στο 2’ και στο 6’ Τεξέιρα και Οζέγκοβιτς έχασαν ευκαιρίες μετά από ισάριθμα κόρνερ και το 7’ ο  Ματέους Σάντος έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπρεσάν. Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0.

Ούτε το γκολ αφύπνισε τον ΟΦΗ, αντίθετα η Κηφισιά συνέχισε το παιχνίδι τηςκαι απείλησε στο 18΄με τον Μενέντες και στο 24΄με τον Ματέους Σάντος.

Ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο 42′ αλλά ο  Μιλίτσεβιτς πρόλαβε και “μπλόκαρε” το σουτ του Τοράλ.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη

Η αλλαγή του Μπάκιτς με τον Τοράλ στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν είχε κανένα αποτέλεσμα και η Kηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο και «χτύπησε» στο 64′. Ο Μενέντες, «χόρεψε» την άμυνα του ΟΦΗ γύρισε στον  Οζέγκοβιτς  που σε κενή εστία με προβολή έκανε το 2-0.

O ΟΦΗ μείωσε  στο 71′  όταν από κόρνερ του Νέιρα ο Αποστολάκης με την πλάτη… έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Ο Κώστας Μπράτσος στα τελευταία 20 λεπτά πέρασε και τον Μποτία στο ματς και  άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του σε 5-3-2 μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Διαιτήτευσε ο Μανούχος (Αργολίδας)

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Μπρεσάν (37′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Θοράρινσον, Μεγιάδο (53′ Μπάκου), Γκαγέγος, Ριέρα (53′ Φελίπε), Τοράλ (46′ Μπάκιτς), Αποστολάκης, Ισέκα

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τσάπαν (91′ Λαντρ), Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (92′ Τσανάτζια), Βαφέας, Σάντος, Μενέντες (77′ Μποτία), Μπιφούμα (61′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς (77′ Τεττέι).