Η Εθνική Νεανίδων ξεκίνησε με δύο νίκες το Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η εθνική ομάδα μπιτς χάντμπολ των νεανίδων «έκλεισε» θέση στην πρώτη δωδεκάδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην παραλία του Καρτερού. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 2-0 (21-8, 17-5) το Χονγκ Κονγκ, σε αναμέτρηση για τον Δ΄ όμιλο, και πανηγύρισε το «2 στα 2» στο πλαίσιο του γκρουπ. Πρώτη σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν η Μυλωνά που πέτυχε 14 τέρματα.

Μετά τον αγώνα η Μαγδαληνή Κουκμίση δήλωσε: «Κάναμε το 2/2 και περάσαμε στη Β΄ φάση και μάλιστα μεταφέρουμε τους δύο αυτούς βαθμούς, κάτι που είναι σημαντικό ενόψει της προσπάθειας που θα κάνουμε να προκριθούμε στα προημιτελικά. Αύριο (σ.σ. σήμερα) παίζουμε κόντρα στην Ολλανδία που είναι η δευτεραθλήτρια Ευρώπης. Έχουμε δύσκολο έργο, θα είναι ένα πολύ καλό τεστ για εμάς».

ΕΛΛΑΔΑ (Χαραλαμπίδης-Παπαβασιλείου): Παπακώστα, Σπιρολλάρη 2, Πατσάνη 2, Μανδαμανιώτη, Κουκμίση 8, Μαλλέ 8, Κούρτη, Μυλωνά 14, Καπρινιώτη 2, Σούσκα 2.

Η Εθνική μας χθες στην πρεμιέρα, νίκησε 2-0 το Πουέρτο Ρίκο.

Η Εθνική εφήβων νίκησε 2-1 την Τσεχία αλλά έχασε 2-1 από την ομάδα – έκπληξη του Παγκοσμίου, Ιορδανία. Η Ιορδανία με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την πρόκριση της στη Β’ φάση, αφού διπλασίασε τις νίκες της μετά την σπουδαία επικράτηση επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Ισπανίας.

Τα σημερινά παιχνίδια Ελλάδα- Ισπανία (6.20μ.μ.) και Ιορδανία- Τσεχία (6.20μ.μ.) θα κρίνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση για την διοργανώτρια χώρα.

Η Ελλάδα πήρε το πρώτο σετ οριακά με 18-17, παρότι είχε προηγηθεί 14-6, ενώ η Ιορδανία ισοφάρισε με 29-20. Στα σουτ- άουτ η ομάδα της Ασίας ήταν πιο ψύχραιμη και κέρδισε το ματς, παρά τις δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Πουγατσιά.

Σήμερα κόντρα στην Ισπανία θα διεκδικήσει η Εθνική εφήβων την πρόκριση στην επόμενη φάση

Παναγιώτης Πουγάτσιας (παίκτης Ελλάδος): «Ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι απέναντι στην Ιορδανία θα ήταν δύσκολο. Κατεβήκαμε με σκοπό να κερδίσουμε και να δώσουμε χαρά στον κόσμο που μας τίμησε με την παρουσία του. Στο πρώτο σετ κερδίσαμε αν και στα τελευταία λεπτά φτάσαμε κοντά στο να χάσουμε. Στο δεύτερο σετ η ομάδα δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε και φτάσαμε στην ήττα.

Στη διαδικασία των shoot out χρειάζεσαι και λίγη τύχη, η οποία δεν ήταν με το μέρος μας. Συνεχίζουμε αύριο με την Ισπανία που θα το παλέψουμε όπως όλα τα παιχνίδια».
Ελλάς (Κωνσταντίνος Γουργούμης): Χήνος 1, Κολεζάκης 4, Μπατής 6, Σιαράβας, Πουγάτσιας, Μαρίνος 10, Παπαδόπουλος 6, Μαρκατάτος, Τουλκερίδης 14, Κυριακίδης 2.