Στους “8” του Roland Garros o Τσιτσιπάς και τώρα Αλκαράθ

Ακάθεκτος συνεχίζει στο φετινό Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας νίκησε τον Ιταλό Ματέο Αρνάλντι (Νο35) με 3-1 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει το Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον Καναδό, Φέλιξ Οζιέ Αλιασίμ (Νο. 21).

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τον Τσιτσιπά, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ιταλός. Με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 1-4. Στη συνέχεια ο Έλληνας πήγε να βγάλει αντίδραση, μειώνοντας σε 5-3, αλλά τελικά ο Αρνάλντι πήρε το πρώτο σετ με 6-3 μέσα σε 35 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Ιταλός έκανε δύο μπρέικ και βρέθηκε μπροστά με 3-2 game. Από την άλλη ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα μπρέικ πόιντ που είχε κατά τη διάρκεια του σετ. Στη συνέχεια ο Στέφανος έβγαλε καλές επιστροφές, ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και ισοφάρισε από 5-3 σε 5-5. Τελικά έκανε το 1-1 στο τάι μπρέικ με 6-7(4).

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς βρήκε τον εαυτό του. Έπαιξε εκπληκτικό τένις και με δύο break έφτασε άνετα στο 5-1! Το ότι δεν πέτυχε ένα ακόμα break δεν είχε σημασία, αφού όταν πήρε το σέρβις, καθάρισε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες κι έφτασε με περίπατο στο 2-1 με 6-2.

Από και και πέρα το ματς ήταν τυπική διαδικασία, με τον Τσιτσιπά να παίρνει και το τέταρτο σετ με 6-2.