Στον μικρό τελικό η Εθνική Γυναικών

Παρά την υπερπροσπάθεια και δη στην 4η περίοδο απέναντι στην Ουκρανία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπάσκετ Κωφών, γνώρισε την ήττα με 55-54 και την Παρασκευή (23/6, 17:00) θ’ αντιμετωπίσει την Ιταλία, στον «μικρό» τελικό, στο Ηράκλειο, με στόχο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, οι ΗΠΑ έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στις Ιταλίδες, επικρατώντας με 85-43. ΗΠΑ και Ουκρανία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στην καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης την Παρασκευή (23/6, 19:30) στα Δύο Αοράκια.

Στο τέλος τα λάθη έφεραν την ήττα για την Εθνική γυναικών

Οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη, αν και βρέθηκαν στο -12, 8 λεπτά πριν τη λήξη, τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, έκαναν επιμέρους σκορ 22-12 στην 4η περίοδο, για να απωλέσουν την πρόκριση στον τελικό, στις λεπτομέρειες και σε διαδοχικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω της μεγάλης πίεσης. Συγκεκριμένα, η Τσέρνις σταμάτησε με φάουλ την Πατέρα στα 1:32΄΄, με την Ελληνίδα να ευστοχεί μόνο στη δεύτερη βολή (54-55).

Η Σιβάκοβα έκανε βήματα, η Πατέρα υπέπεσε σε λάθος (κακή πάσα), όπως και η Αφανάσιεβα αμέσως μετά, η Κοτσιάφτη έκλεψε, αλλά η Πατέρα πάτησε γραμμή… στα 21΄΄ και πλέον δεν υπήρχε άλλος χρόνος. Η Εθνική πάντως δεν εκανε φάουλ στην άμυνα που έπαιξε και η μπάλα έμεινε στα χέρια των Ουκρανών!

Τα 10λεπτα: 10-14, 20-26, 32-43, 54-55

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη): (Ελεύθερες βολές 15/19 , 2ποντα 18/40, 3ποντα 1/16, Ριμπάουντ 5-17, Ασίστ 18, Κλεψίματα 6, Λάθη 8, Μπλοκ 0, Φάουλ 14): Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 19 (1/1), Στεφανία Πατέρα 19 (0/5), Χρυσάνθη Χαϊνά 12 (0/4), Πετρούλα Τόγκα 2, Λαμπρινή Αγαγιώτου 2 (0/4), Ευαγγελία Σαρακατσάνη.

ΗΠΑ-Λιθουανία ο τελικός ανδρών

ΗΠΑ-Λιθουανία είναι το ζευγάρι του τελικού στους άνδρες. Οι Αμερικανοί κέρδισαν την Ουκρανία με 68-55 και οι Λιθουανοί επιβλήθηκαν του Ισραήλ με 44-29.

Ο τελικός και τα υπόλοιπα ματς των ανδρών (θέσεις 3-8) θα γίνουν το Σάββατο ενώ τα αντίστοιχα ματς των γυναικών θα διεξαχθούν αύριο.