Στον... κολασμένο Ιούλιο ο αθλητισμός δίνει κάποια χαρά!

Πύρινα μέτωπα σε Ρόδο, Αίγιο, Κάρυστο, Κέρκυρα, Βοιωτία, Μαγνησία, Αστακό.

Εκκενώνονται οικισμοί. Κατάρρευση γέφυρας στην Πάτρα που προκάλεσε τον θάνατο ενός ατόμου και τον τραυματισμό άλλων 8, νεκρός οδηγός στο Ρέθυμνο σε τροχαίο, αδέσποτη σφαίρα έπεσε σε γήπεδο pandel στο Ηράκλειο καθώς ήταν σε εξέλιξη τουρνουά, σοβαρό ατύχημα στη Δημήτσανα σε αγώνα ράλι και τραυματισμός τριών ατόμων. Κολασμένος Ιούλιος… Και μέσα σε αυτά τα δυσάρεστα ο αθλητισμός. Ο αθλητισμός της προσπάθειας, της επιβράβευσης, των επιτυχιών. Διαβάστε.

4η η Πρινιωτάκη

Η Πρινιωτάκη που κατέλαβε την 4η θέση με την Εθνική Π/Κ

Την τέταρτη θέση στην Ευρώπη κατέλαβε τελικά η Εθνική ομάδα παγκορασίδων, η οποία παρά την προσπάθειά της λύγισε στον μικρό τελικό από την Κροατία με 3-1 σετ. Η Πρινιωτάκη του ΟΦΗ είχε… 8 (6/17 επ. 2 μπλοκ., 17% υπ. – 8% άριστες).

2η ήττα…

Τη δεύτερη ήττα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ Κ17 γνώρισε η Εθνική Παμπαίδων. “Θύτης” η Αυστρία η οποία επικράτησε με 3-1. Με την Εθνική μας αγωνίσθηκε και ο Μανώλης Παρασκευόπουλος του ΟΚΑ Αρκάδι.

2η καλύτερη επίδοση η Βασιλείου

Η Ειρήνη Βασιλείου που ήρθε 7η στον Βαλκανικό

Τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας της σημείωσε η Ειρήνη Βασιλείου στην κούρσα των 800 μέτρων, η οποία έγινε με καθυστέρηση λόγω της βροχής που ξέσπασε στο Κράλιεβο της Σερβίας.

Η Ηρακλειώτισσα αθλήτρια ήταν έβδομη στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου με χρόνο 2.04.86.

Καζάκη και Μουτάφης

Η Εθνική Κορασίδων μπάσκετ επικράτησε με 72-47 της Βουλγαρίας στην Αρναία, στον πρώτο αγώνα προετοιμασίας της ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16. Η Καζάκη του Ανδρογέα είχε 7 πόντους.

Η Εθνική Παίδων μπάσκετ ηττήθηκε από την Ισπανία στη δεύτερη μέρα του Διεθνούς Τουρνουά που διεξάγεται στη Σαραγόσα. Ο Ηρακλειώτης Μουτάφης είχε 5 (1) πόντους. Χθές κόντρα στο Ισραήλ (98-91 νίκησε η Ελλάδα) ο Μουτάφης είχε 2 πόντους.

«Χρυσές» οι Αναστασιάδου – Κοντού, χάλκινο η Φράγκου στο Παγκόσμιο κωπηλασίας Κ23

Η Αναστασιάδου και Κοντού

Την κατάκτηση δύο μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κάτω των 23 στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας πανηγυρίζει η Ελλάδα. Τα γαλανόλευκα «κουπιά» έκαναν και πάλι το καθήκον τους κατακτώντας ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ συμμετείχαν σε τέσσερις συνολικά μεγάλους τελικούς και τρεις τελικούς Β.

Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε προς τιμήν του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών όπου η Ευαγγελία Αναστασιάδου μαζί με την Μιλένα Κοντού πήραν τη νίκη στο μεγάλο τελικό πετυχαίνοντας μάλιστα νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Η Ευαγγελία Φράγκου κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση στο σκιφ των γυναικών.

Με Αυστραλία στον προημιτελικό οι γυναίκες

Την επιστροφή της στην τετράδα του κόσμου, για πρώτη φορά μετά το 2011 και το χρυσό μετάλλιο της Σανγκάης, επιζητά η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών, στον σημερινό (24/7, 12:00) προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετράει πέντε ήττες σε ισάριθμους προημιτελικούς στις τελευταίες διοργανώσεις, αυτή τη φορά όμως οι οιωνοί μοιάζουν ευνοϊκότεροι.

Κι αυτό γιατί, αφενός η εικόνα της ελληνικής ομάδας στο ντέρμπι του Γ΄ ομίλου με την Ιταλία σκόρπισε χαμόγελα αισοδοξίας, αφετέρου το εμπόδιο της Αυστραλίας δεν δείχνει πολύ υψηλό, παρά την τεράστια παράδοση της συγκεκριμένης χώρας στο γυναικείο πόλο. Ο νικητής του αγώνα θα διασταυρωθεί στα ημιτελικά με την ομάδα που θα επικρατήσει στο ντέρμπι της οκτάδας, ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ισπανία. Στους άλλους δύο προημιτελικούς, ΗΠΑ και Ολλανδία έχουν σαφώς τον πρώτο λόγο απέναντι σε Ιταλία και Καναδά αντίστοιχα.

Το Μαυροβούνιο επικράτησε μετά από αγώνα θρίλερ της Κροατίας με 13-12 και θα είναι ο αντίπαλος της εθνικής υδατοσφαίρισης ανδρών στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος  την Τρίτη (25/7) στις 9 π.μ. Σε ένα ματς με συνεχείς ανατροπές και πολλές αποβολές, η ομάδα του Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς κατάφερε στο φινάλε να επικρατήσει, χάρη σε γκολ του Ντούσαν Μάτκοβιτς 1΄21΄΄ πριν τη λήξη.

Με Αυστραλία θα παίξουν σήμερα οι γυναίκες του πόλο

Η Αννα Ντουντουνάκη δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον σημερινό (24/7) τελικό των 100μ. πεταλούδα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα. Η Χανιώτισσα κολυμβήτρια κατετάγη έκτη στην πρώτη ημιτελική σειρά με 57.97 και στο σύνολο πήρε την 12 θέση, μένοντας αρκετά μακριά από την προνομιούχο οκτάδα, που «έκλεισε» στο 57.17 της Γαλλίδας Μαρί Γουατέλ, κάτω δηλαδή από το πανελλήνιο ρεκόρ (57.25).

Μία θέση για το Παγκόσμιο της Ντόχας (τον επόμενο Φεβρουάριο) “τσέκαρε” ο Απόστολος Παπαστάμος με την παρουσία του στα 400μ. μεικτή στη Φουκουόκα.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής έκανε φετινό ατομικό ρεκόρ και την καλύτερή του επίδοση τα τελευταία δύο χρόνια με 4:14.52, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση.