Ο Τσερκιτσόγλου σε φάση από το ματς με τον Πρωτέα

Τις λίγες πιθανότητες που είχε να αποφύγει τα πλέι άουτ στη Β’ Εθνική μπάσκετ, απώλεσε οριστικά ο ΟΦΗ, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 83-65 στο κλειστό του ΒΑΚ από τον Πρωτέα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη πραγματοποίησε τη χειρότερη εντός έδρας εμφάνισή της στο φετινό πρωτάθλημα, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα απροβλημάτιστο παιχνίδι. Μετά τα 6-7 πρώτα λεπτά, η ομάδα της Βούλας πάτησε το …γκάζι και με σερί 10-0, τελείωσε στο 32-16 την πρώτη περίοδο.

Με νταμπλ σκορ, 52-26 ολοκληρώθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη συνέχεια να είναι διαδικαστική παρά την αντίδραση των γηπεδούχων που προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά.

Ο ΟΦΗ πλησίασε μέχρι τους 14 πόντους (59-45 στο 30’) αλλά  δεν είχε τα κουράγια να απειλήσει περισσότερο.

«Χάσαμε το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο. Φάνηκε ότι είχαμε άγχος κόντρα στη 2η καλύτερη ομάδα του ομίλου μας που γενικά όλα αυτά τα χρόνια δε μας ταιριάζει… Ήταν πολύ εύστοχη απ’ έξω αλλά έπρεπε να δώσουμε αυτά τα σουτ. Κάναμε πολύ καλή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν έφθανε», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ και μίλησε για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος: «Στόχος μας είναι πια το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ και για να το εξασφαλίσουμε πρέπει να κερδίσουμε τουλάχιστον

το ένα από τα δύο ματς που απομένουν στην κανονική περίοδο, κόντρα σε ισοδύναμες ομάδες (σ.σ. Κηφισιά, Διαγόρας). Δεν είμαστε σε κακή αγωνιστική κατάσταση, απλά θεωρώ ότι η ήττα στην Πεύκη έριξε την ψυχολογία μας».

Τα 10λεπτα: 16-32,26-52,45-59,65-83

Καλή η διαιτησία των Αναστόπουλου -Τσιμπούρη-Ρίζου.

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 9, Μποχωρίδης 21(3), Λάππας, Τσερκιτζόγλου 6(1), Πρωτογεράκης 2, Σταμπουλής 12 (1), Πάλλης 3, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης, Μπουμπάρης 10

ΠΡΩΤΕΑΣ (Δάγλας):  Φιλίππου 5 (1), Τσακναρίδης, Κυρίλης 25(1), Παπαδάκος 1, Καραμαλέγκος Ι.  3 (1), Ματσάγγος 18 (2), Γάργαλης 13 (2), Σκορδάς 11, Καραμαλέγκος Η. 6 (1), Βλάχος 3, Βισνιέφσκι 2

Με το βαρύ 105-53 ηττήθηκε ο ΑΟΚ Χανιά στην έδρα του από τον Εσπερο.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Δουγαλής 1, Γρηγοριάδης 6, Μακρίδης, Αλεξίου, Σκέρμπι 3, Ιωακειμίδης 15, Καλλιπολίτης 3, Τασιούδης 3, Κουτσαντωνάκης 2, Πρέλιεβιτς 9, Σπυριδάκης 2, Πατεράκης 9.