Στόχος επιτεύχθηκε για τον ΠΟΑ
O Mέμος πέτυχε το μοναδικό και νικητήριο γκολ του ΠΟΑ στο χθεσινό ματς

Ένα γκολ ήταν αρκετό αυτή τη φορά για τον ΠΟΑ να πάρει τη νίκη επί του ΑΟ Υπάτου με 1-0 στο Ατσαλένιο, για την 24η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Λίγες μέρες μετά το πατατράκ του 3-3 με την Αγία Παρασκευή ο ΠΟΑ παρουσιάστηκε πιο συμπαγής και κυνηγώντας την ουσία πήρε το τρίποντο ξεπερνώντας τον αντίπαλο του στην βαθμολογία και φτάνοντας στους 38 βαθμούς και στην 6η θέση, πολύ κοντά πλέον στον στόχο της παραμονής.

Ο ΠΟΑ πέτυχε ένα γκολ από νωρίς και αυτή την φορά το κράτησε. Θα μπορούσε ίσως και παραπάνω αφού από το ξεκίνημα του β’ μέρους έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά ο φόβος να μην πάθει ό,τι και με την Αγία Παρασκευή που το 3-1 έγινε στο τέλος 3-3 τον έκανε προσεκτικό και τελικά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Το γκολ σημειώθηκε μόλις στο 7΄ όταν ο Λουμπάκης βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μέμο, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι  επιχείρησαν στην συνέχεια να απαντήσουν μέσα από στημένες φάσεις χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Ρότσα στο 14’ με  φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι για να κάνει την προβολή ο Αλμπάνης που κατέληξε άουτ, ενώ στο 25′ πάλι από προσπάθεια του Ρότσα ο  Καλλιτσουνάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβουσάκη.

Ο ΠΟΑ στάθηκε άτυχος στο 38’ όταν τραυματίστηκε ο Ζέλιος, και αντικαταστάθηκε από τον Ψαρρά.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΠΟΑ αναζήτησε  ένα δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του  Βοργιά έφυγε ελάχιστα άουτ στο 46’.

Στο 55’′ ο Νύκταρης κέρδισε την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Καλλιτσουνάκη που τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή.

Ο ΠΟΑ αν και είχε το  αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ για να κάνει πιο εύκολη την επικράτηση του και από ένα σημείο και μετά ενστικτωδώς θέλησε να διαφυλάξει αυτό το σκορ και έδωσε χώρο στον αντίπαλο χωρίς όμως να απειληθεί.

Μάλιστα ο Κώστας Φραντζέσκος που επανήλθε στον πάγκο μετά την τιμωρία του  πέρασε  στον αγωνιστικό χώρο Δαμιανάκη, Κασσωτάκη φρεσκάροντας την αμυντική του γραμμή, με τον ΑΟ Υπάτου να προσπαθεί  κυρίως με στημένες μπάλες να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία τους.

Λίγο έλειψε πάντως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων,  να γίνει η ζημιά με τον Αρμένη να κάνει το  μονοκόμματο σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτήτευσε ο Ταμπουρατζής (Λασιθίου).

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος (83’ Κασσωτάκης), Ζέλιος (38’′ λ.τ Ψαρράς), Λουμπάκης, Μέμος, Χατζηανδρέου, Παχής (83’′ Μπέης), Νύκταρης, Χαρίτος, Αργκιλέσι, Βοργιάς (70’′ λ.τ Δαμιανάκης).

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ: Χατζηγιαννάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπακαούκας, Καλλιτσουνάκης, Γλυνός, Αλμπάνης (85′ Πολυμέρης), Μπούσης (77’ Kατσούρος), Ποτουρίδης, Βαλμάς (46’′ Μπακάκος), Σταγάκης, Ρότσα (58’′ Ροκάκης).