O Ηρόδοτος ΣΤΟ ΚΡΗΤΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΜΗ Ζ.

Ο Ηρόδοτος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι που έγινε χθες στη Νέα Αλικαρνασσό, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Ερμή Ζωνιανών και εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του Αιγάλεω με τον Ηλυσιακό αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τον βασικό ανταγωνιστή του στη μάχη του τίτλου.

Αντίθετα η ήττα αυτή φέρνει τον Ερμή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πιο κοντά από ποτέ πλέον στον υποβιβασμό του.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και  έφτασαν δίκαια στην επικράτηση αξιοποιώντας την υπεροχή τους στο β’ ημίχρονο. Θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ από το πρώτο μέρος, αλλά τα γκολ ήρθαν τελικά στην επανάληψη επιβραβεύοντας την υπεροχή τους απέναντι στον Ερμή που προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν και να ψάξει το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν πολύ δυνατά καταγράφηκε στο 2’ όταν από εκτέλεση φάουλ του Μελισσόπουλου ο Ετόφ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γεωργίου απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Ηρόδοτος απείλησε ξανά στο 11’ με τον Ετόφ να σουτάρει από τη μεγάλη περιοχή και τον Γεωργίου να αποκρούει.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 15’ είχαν διπλή ευκαιρία, με τον Προβιδάκη να σουτάρει, τον Γεωργίου να αποκρούει και σε δεύτερο χρόνο τον Ετόφ να πιάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μέχρι το τέλος του α’ μέρους οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές με το σουτ του Μπάμπη στο 21’ που έφυγε λίγο άουτ και το σουτ του Μελισσόπουλου στο 41’ που είχε την ίδια κατάληξη.

Πολύς κόσμος στην Αλικαρνασσό

Καθάρισε ο αρχηγός

Ο Ηρόδοτος μπήκε το ίδιο δυνατά στην επανάληψη και αφού έχασε μια καλή ευκαιρία στο 53’, με το σουτ του Μωραΐτη να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι, στο 58’ ήρθε το γκολ-λύτρωση για τους γηπεδούχους με κεφαλιά ψαράκι του Φραγκουλάκη που έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ, ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει με δυο αλλαγές, αλλά ο Ηρόδοτος ήταν εκείνος που συνέχιζε να δημιουργεί φάσεις και αφού στο 71’ ο Μελισσόπουλος τετ-α-τετ με τον Γεωργίου προσπάθησε να τον κρεμάσει, αλλά δεν τα κατάφερε, στο 78’ έγινε το 2-0 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του Μανόλη Παπαματθαιάκη. Το γκολ ήρθε μετά από γύρισμα του Ετόφ και προβολή από κοντά του  Μωραΐτη.

Ο Ερμής είχε μια καλή στιγμή στο 80’, με τον Σκουτέλη να κάνει το σουτ και τον Κασμερίδη να αποκρούει.

Διαιτήτευσε  ο Σωτηριάδης (Λασιθίου), με τον Ηρόδοτο να διαμαρτύρεται για μια φάση στο 38’ για χέρι σε γύρισμα του Μωραΐτη.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Μπάμπης, Κασαπάκης (74′ Παναγιωτάκης), Φουκαράκης (88′ Καρατζαόγλου), Φραγκουλάκης, Μωραΐτης (85′ Παπαδάκης), Ετόφ, Μελισσόπουλος.

ΕΡΜΗΣ Ζ: Γεωργίου, Ακαζού, Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Ραπτάκης, Χατζηβασίλης, Πασιαλής (64′ Κοτζαδάκης), Σταθόγλου, Ηλιόπουλος, Πλουσής (64′ Λε Μεταγιέρ), Γιακουμάκης (72′ Σκουτέλης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ: «Νιώθω θαυμασμό  για τους παίκτες μου»

Τους παίκτες του εγκωμίασε ο Μανόλης Παπαματθαιάκης μετά το παιχνίδι. Ο τεχνικός του Ηροδότου είχε μόνο καλά λόγια να πει για την παρουσία της ομάδας του: «Νιώθω θαυμασμό για τους παίκτες μου.

Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη πίεση για το αποτέλεσμα και η ομάδα αποδίδει τόσο καλό ποδόσφαιρο, μόνο συγχαρητήρια αξίζουν αυτά τα παιδιά. Παίξαμε πολύ καλά και περιορίσαμε μια πολύ καλή ομάδα σε παθητικό ρόλο σε όλο το 90λεπτο. Ήταν μια σημαντική νίκη, αλλά ακόμα το πρωτάθλημα έχει δρόμο και συνεχίζουμε».

Ο Δημήτρης Βολονάκης παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Ηροδότου λέγοντας: «Ο Ηρόδοτος κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε παθητικό ρόλο και μόνο μετά το 2-0 βγήκαμε μπροστά».