Ο Τεντόγλου

Το αήττητο σερί που έχει τη φετινή σεζόν σε όλους τους αγώνες Diamond League διατήρησε ο Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος επικράτησε και στη διοργάνωση της Σιλέσια στην Πολωνία. Ο Έλληνας πρωταθλητής και χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, στον πρώτο του αγώνα μετά το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον, έκανε άλμα στα 8,13μ. και πήρε άλλη μία πρωτιά στη διοργάνωση, καταρρίπτοντας μάλιστα το ρεκόρ αγώνα, που διατηρούσε από το 2014 ο Στραλκόφσκι με 7,83μ.

Εντωμεταξύ, στη 13η θέση του πίνακα μεταλλίων έφεραν οι αθλητές-τριες την Εθνική μας ομάδα, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 που ολοκληρώθηκε στο Κάλι της Κολομβίας. Υπενθυμίζεται, ότι τα δύο ελληνικά μετάλλια, πήραν ο Κοροκίδης (χρυσό στα σφύρα) και η Φιλιππίδου (αργυρή στον δίσκο).