Ο Έντι Εκχόσου

22 μετάλλια κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ20 που έγινε στο Ντονιβλί της Τουρκίας.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη του ΑΟ Λασιθίου κατέκτησε το χάλκινο στα 3.000μ. στιπλ, ενώ ο Εντι Εκχόσου ήταν μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.  Ο αθλητής της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου συμμετείχε και στον τελικό των 100 μέτρων, όπου ήταν 7ος, έχοντας προκριθεί με επίδοση 11.09. Στο βάθρο από κρητικής πλευράς ανέβηκαν ακόμα οι Αρτέμης Αδαμάκης (Π. Βενιζέλος χρυσό στον δοκό με 57,80) και Αφροδίτη Τζατζικάκη (Ε. Βενιζέλου χάλκινη στη σφυροβολία με 52,62).

Ο Γκάμπριελ Κολέτσι

Ο Μανώλης-Γιώργος Σγουρός του Σητειακού ήταν 4ος στα 3.000μ. με επίδοση 9:29.08. Την ίδια θέση κατέλαβε στον ακοντισμό ο Γκάμπριελ Κολέτσι της ΓΕ Ηρακλείου, με καλύτερη βολή στα 63.15.

Μία επίδοση λίγο πιο κάτω από το ατομικό του ρεκόρ που θα μπρούσε να του δώσει κι ένα μετάλλιο ίσως και μια θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ας είναι, συγχαρητήρια στον Γκαμπριέλ, για τις επιδόσεις του, για την εκπροσώπηση της χώρας μας και για την υποτροφία στο Πανεπιστήμιο του Maryland όπου θα ξεκινήσει τις σπουδές του με αθλητική υποτροφία” αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΓΕΗ.

Η οικογένεια Ρεθυμνιωτάκη  στο Φεστιβάλ Νεότητας

Ηρακλειώτικη εκπροσώπηση θα υπάρξει στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 24 έως και τις 30 Ιουλίου στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβενίας.

Στην αποστολή, υπάρχει και μία κρητική παρουσία, αυτή του Μύρωνα Ρεθυμνιωτάκη (Πήγασος Ηρακλείου), ενώ στο πλευρό του θα βρίσκεται -ως ένας εκ των προπονητών της ελληνικής ομάδας- ο πατέρας του (και προπονητής του), Χαράλαμπος Ρεθυμνιωτάκης.

«1ο ΣΚΑΛΙΔΟ…ΤΡΕΧΩ» στη Γαλιά

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γαλιάς και η Περιφέρεια Κρήτης, συνδιοργανώνουν το δρομικό δρώμενο «1ο ΣΚΑΛΙΔΟ… ΤΡΕΧΩ», το οποίο θα διεξαχθεί στις 24 Ιουλίου 2022 στην κοινότητα της Γαλιάς.

Όσοι πάρουν μέρος θα συμμετάσχουν στα 5 χιλ. και 1 χιλ. Η εκκίνηση θα γίνει στην πλατεία του χωριού στις 6.30 μ.μ.