Η Καλογεροπούλου με τον προπονητή της στο Lyttos Beach

Δυναμικά μπήκε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τένις κωφών ανδρών-γυναικών που διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Lyttos Beach Hotel του κ. Σαπουνάκη στη Χερσόνησο, η Βασιλική Καλογεροπούλου επιβεβαιώνοντας τη φήμη του φαβορί.

Επικράτησε άνετα της φιναλίστ του ΑΟ, Βρετανίδας Φίβι Σάτερς, με 2-0 σετ (6-2, 6-4) και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η αθλήτρια του Γιάννη Ιωαννίδη, μετά τη νίκη της μίλησε στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας για την πρεμιέρα και τους κινδύνους που κρύβουν αυτοί οι αγώνες. «Για τον σημερινό (σ.σ. προχθεσινό) μου αγώνα, ήξερα ότι είχα να αντιμετωπίσω μια έμπειρη αθλήτρια από τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία ήταν φιναλίστ στο ΑΟ. Παρόλο αυτά, ένιωθα πολύ καλά πριν μπω στο γήπεδο και αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα.

Έτσι, λοιπόν, κι έγινε, ήμουν η κυρίαρχος του παιχνιδιού και κατάφερα να κλείσω το πρώτο σετ 6/2 υπέρ μου. Στο δεύτερο σετ, δεν άρχισα καλά, αλλά κατάφερα και έκανα ανατροπή από 0/2 σε 4/2. Δυσκολεύτηκα να κλείσω το σετ, εξαιτίας του άγχους μου, αλλά τα κατάφερα και από 4/4 τελικά ήρθε η επικράτησή μου με 6/4.

Είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνισή μου και περήφανη που κατάφερα και προκρίθηκα στις καλύτερες οκτώ αθλήτριες του κόσμου. Κοιτάω τώρα τον επόμενο μου αγώνα και παραμένω συγκεντρωμένη».

Στις λεπτομέρειες χάθηκε η 16άδα για τον Γρηγόρη Σαμαρτζίδη.

Ο Σαμαρτζίδης ηττήθηκε από τον Ισραηλινό Γκάμπριελ Λάτσκι με 2-0 σετ (5-7, 3-6). Ο Έλληνας τενίστας  προηγείτο με 5-3 στο πρώτο γκέιμ, αλλά ο Ισραηλινός κατάφερε και έκανε την ανατροπή για να πάρει τελικά το γκέιμ με 7-5. Ο Σαμαρτζίδης θα έχει δεύτερη ευκαιρία στους αγώνες του consolation στη διοργάνωση.

Στο ατομικό γυναικών, η Άννα Κασούμη πήρε το παιχνίδι άνευ αγώνα καθώς δεν κατέβηκε να αγωνιστεί η αντίπαλός της Πολωνή Μπεάτα Κασπρτζάκ.