Οι Αντωνακάκη και Περδικάκη με τον προπονητή τους κ. Προύφα

Πανηγυρική πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης πήραν οι Ηρακλειώτισσες Γεωργία Αντωνακάκη, Ιωάννα Περδικάκη. Οι πρώην αθλήτριες της ΓΕΗ έκαναν το 3Χ3 στον Α’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Κ20 που διεξάγεται στη Σμύρνη και πήραν το απευθείας εισιτήριο για την 16άδα.

Στο δρόμο για τη πρόκριση για τα προημιτελικά, η ελληνική ομάδα (προπονητής ο Κ. Προύφας) θα περιμένει να ολοκληρωθεί και η φάση των «24» και στη συνέχεια μετά από κλήρωση θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, Αντωνακάκη και Περδικάκη νίκησαν με 2-0 (21-10, 21-08) σετ τις Αντρέα, Μας από την Ανδόρα. Στην πρεμιέρα των αγώνων ειχαν νικήσει την Τουρκία με 2-1(21-17, 14-21, 15-10) σετ επί των γηπεδούχων Ακούζ, Μπαζ και προχθές την Αυστρία με 2-11 (26-24, 21-23, 15-13).

Αγώνες ΕΣΠΕΚ

Για το τοπικό πρωτάθλημα βόλεϊ σήμερα θα γίνουν μόλις δύο αγώνες λόγω μπιτς βόλεϊ. Στο ΒΑΚ για τις κορασίδες θα παίξουν ΟΦΗ-Γρύπας στις 6 μ.μ. και στις 5 μ.μ. Ακρωτήρι-Ν. ΟΠΕΡ.

Αγώνες μπιτς βόλεϊ στον Καρτερό

Στα θαυμάσια γήπεδα μπιτς βόλεϊ της ΔΕΠΑΝΑΛ στο “ΑΚΤΗ” ξεκίνησαν οι αγώνες μπιτς βόλεϊ Regional Juniors της ΕΣΠΕΚ.

Στα κορίτσια Κ17 οι ομάδες που είχαν βαθμολογία από προηγουμενες σεζόν και μπαίνουν απευθείας στο κυρίως ταμπλό είναι:

Φανιουδάκη Ελ.-Φανιουδακη Νικολ. (100 βαθμοί)

Κοντζεδακη Ι.-Φετφατζη Ελ. (90 βαθμοί)

Μαρκάκη Αικ.-Αραμπατζή (50 βαθμοί)

Μαναϊ-Λαγουβάρδου (20 βαθμοί)

Γιαλαμα Θ.-Μπελενιώτη ΕΒ WD

Καλονάκη-Βοριά WD.

Όλες οι ομάδες των αγοριών θα συμμετέχουν στο κυρίως ταμπλώ του τουρνουά.

Οι αγώνες σήμερα θα γίνουν 10 π.μ. (κορίτσια) και 2.30 μ.μ. (αγόρια) και αύριο Κυριακή οι τελικοί 5 μ.μ. και 6 μ.μ.