Για δεύτερη φορά αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής ο Αντώνης Τσαπατάκης
Για δεύτερη φορά αναδείχτηκε παγκόσμιος

Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB4, στο 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης που διεξάγεται στο Μάντσεστερ.

Ο 35χρονος Χανιώτης παραολυμπιονίκης και αθλητής του σωματείου «Μεγαλόνησος», επανέλαβε την περσινή του επιτυχία στη Μαδέιρα, καθώς τερμάτισε πρώτος με χρόνο 1:39.53.

Αν και γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι, κατάφερε με δυνατό φίνις να κερδίσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο, για την ελληνική αποστολή.

Είχε προκριθεί από τα πρωινά προκριματικά με τον καλύτερο χρόνο 1:36.51 και κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Ντράπκιν με 1:40.83 και το χάλκινο ο  Ριβέρο, από την Αργεντινή, που τερμάτισε σε 1:46.08.

Ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης συνεχάρη με δήλωσή του τον Αντώνη Τσαπατάκη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Μάντσεστερ, τονίζοντας:

«Ο Αντώνης Τσαπατάκης συνεχίζει να γράφει με χρυσά γράμματα το βιβλίο της δικής του αθλητικής διαδρομής. Ύστερα από τις μεγάλες παγκόσμιες διακρίσεις τα προηγούμενα χρόνια, ο Κρητικός Παραολυμπιονίκης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο στην κατηγορία SB3 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μάντσεστερ μας κάνει όλους υπερήφανους για άλλη μια φορά.

Ως Περιφέρεια Κρήτης, τον συγχαίρουμε για αυτή τη μεγάλη διάκριση, τονίζοντας πως το παράδειγμα του, η αθλητική του πορεία, η ανεξάντλητη δύναμη της θέλησης και της επιμονής, αποτελούν σπουδαία  πρότυπα  για όλους τους νέους σήμερα. Είμαστε βέβαιοι πως ο Αντώνης Τσαπατάκης μας επιφυλάσσει ακόμα περισσότερες διακρίσεις για το μέλλον».

Στην ίδια διοργάνωση ο Γιάννης Κωστάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 50μ. πρόσθιο SB2 σε 1:07.43. Ωστόσο η χαρά του δεν κράτησε πολύ καθώς έχασε το χάλκινο μετά από κερδισμένη ένσταση του Μεξικανού Σάντσεζ και υποχώρησε στην 4η θέση.