Η Μιχελάκη στην πρώτη θέση

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ισάριθμοι αθλητές στίβου του Ηρακλείου στη συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου που έγινε στη Λεμεσό. Ο Έντι Εκχόσου συνέχισε τις… υψηλές πτήσεις και έπειτα από το “νταμπλ” στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 (χρυσό σε 100 και 200 μέτρα) νίκησε και στη συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου.

Ο Εκχόσου στην Κύπρο

Στον αγώνα των 100 μέτρων ο αθλητής της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου “έκοψε πρώτος το νήμα” με χρόνο 11.05, αφήνοντας πίσω τον Κύπριο Βασίλη Βαρνάβα (11.14) και τον Χαρίτονα Τάση (11.36). Ο σύλλογός του με ανακοίνωσή του τον συγχαίρει.

Η 17χρονη δισκοβόλος του ΟΦΗ, Κική Μιχελάκη, πρωταθλήτρια Ελλάδος, στο πρόσφατο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στο Βόλο, πήρε την πρώτη θέση με βολή στα 45.25, που είναι νέο ατομικό ρεκόρ!

Είναι χαρακτηριστικό, ότι αν γινόταν Πανευρωπαικό πρωτάθλημα φέτος (αναβλήθηκε λόγω της πανδημίας) το όριο συμμετοχής, ήταν 42 μέτρα. Και η αθλήτρια του ΟΦΗ, έχει κάνει ήδη, ρεκόρ, πάνω απο τρία μέτρα, απο το όριο του Πανευρωπαικού! “Πολλά συγχαρητήρια στην Κική μας και τα καλύτερα έρχονται!”, αναφέρει ανακοίνωση του ΟΦΗ. Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη του Ελ. Βενιζέλου με βολή 64,78 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία.