Μπουρσέλης με Εργοτέλη ME ΤΗΝ ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

Στενεύει ο κλοιός γύρω από τον Τάκη Γκώνια στον Εργοτέλη μετά και την χθεσινή νέα ήττα από την ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-1 στην Άρτα.

Ο Εργοτέλης παρέμεινε μετά από 10 αγώνες ουραγός με μόλις 3 βαθμούς και όντας η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και μετά από το χθεσινό ματς η θέση του Τάκη Γκώνια θεωρείται κάτι παραπάνω από επισφαλής…

Το κλίμα ήταν πολύ βαρύ μετά το παιχνίδι ενώς στην συνέντευξη τύπου δεν έδωσε το “παρών”  ο Έλληνας τεχνικός αλλά ο συνεργάτης του κ. Ανδρουλάκης. Η αποστολή επιστρέφει σήμερα το πρωί από την Αθήνα και αναμένεται να υπάρξουν εξελίξεις με τον Εργοτέλη να έχει ρεπό την Κυριακή όπου αναμένεται να πάρει και το πρώτο του…τρίποντο κόντρα στον Αχαρναϊκό.

Όσο για το χθεσινό ματς, τι είχες Εργοτέλη τι είχα πάντα: «Η ομάδα μας κατάφερε και έπαιξε με συγκεκριμένο τρόπο, τόσο στην άμυνα, όσο και στο επιθετικό τρίτο. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι, αλλά από ένα λάθος χάσαμε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια στον “Καραϊσκάκη” και συγχαρητήρια για τη νίκη» είπε στις δηλώσεις του ο Αντώνης Ανδρουλάκης ενώ στο ίδιο μήκος κύματος και ο Βασίλης Βογιατζής που τόνισε ότι το ματς χάθηκε από τα λάθη του Εργοτέλη: «Προσπαθήσαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο σε ένα πολύ κακό γήπεδο.

Είχαμε αρκετές ευκαιρίες που δεν αξιοποιήσαμε. Ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο, αλλά για ένα ακόμα παιχνίδι χάσαμε από δικά μας λάθη». Η ΑΕ Καραϊσκάκης επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από τρεις αγωνιστικές και με αυτή τη νίκη βελτίωσε αισθητά την βαθμολογική της θέση ενώ  ο Εργοτέλης συνέχισε το αρνητικό του σερί, καθώς πρόσθεσε ακόμη μία ήττα και παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

Τίποτα δεν έχει αλλάξει για την ομάδα του Ηρακλείου, η διαφορά από τις θέσεις σωτηρίας είναι στους 9 πόντους και αν δεν παρθούν αποφάσεις, τότε κινδυνεύει να χάσει από νωρίς την κατηγορία…

Την υπεροχή τους στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι, που στο 14’ πήραν  το προβάδισμα χάρη στο τέρμα του Μακρή με σουτ. Ο Εργοτέλης επιχείρησε να απειλήσει  με τον Κάιπερς που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση  ι απέναντι από τον Μέλκα στο 41’, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν εκεί και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν στο δεύτερο  μέρος, απείλησαν με τον Κάιπερς στο 51’ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 55’ με κεφαλιά του Κάιπερς. Επτά λεπτά μετά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (2-1) χάρη σε τέρμα του Λουκίνα, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Διαιτήττευσε ο Κολυτάς (Κέρκυρας).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ:  Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Κόλλινς, Δημητριάδης (56’ Μακρίδης), Γυφτοκώστας (78’ Μπεκατώρος), Κυριάκης (67’ Μουκίδης), Λουκίνας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπούζας, Μπουτσάκης (63’ Ιατρούδης), Εντιαγέ, Έφορντ (73’ Μανουσάκης), Κάιπερς (85’Ροβίθης).