Κύπελλο Ελλάδας

Στα πέναλτι κρίθηκαν τα δυο ντέρμπι της φάσης των “16” με Παναθηναϊκό  και Άρη να παίρνουν την πρόκριση για τους “8” του κυπέλλου Ελλάδας. Στο Καραϊσκάκη το ντέρμπι των αιωνίων έληξε ισόπαλο 0-0 σε κανονική διάρκεια και στην παράταση και ο Παναθηναϊκός πέρασε με 7-6 στα πέναλτι.

Από τον Ολυμπιακό αστόχησαν Καρβάλιο (απέκρουσε ο Λοντίγκιν) και Καμαρά (άουτ) και για τον Παναθηναϊκό ο Μλαντένοβιτς (απέκρουσε ο Πασχαλάκης). Ο Άρης πέρασε με 4-2 στα πέναλτι επί της ΑΕΚ  με ήρωα τον Κουέστα ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι (των Βίντα και Πόνσε).

Το ματς έληξε ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση με τα γκολ των Γκατσίνοβιτς (45’), Μορόν (58’). Στο Ελ Πάσο Καλλιθέα και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 με τους Αγρινιώτες να παίρνουν την πρόκριση έχοντας κερδίσει στο πρώτο ματς με 3-2. Τα γκολ για τον Παναιτωλικό σημείωσαν οι Ντουάρτε (7’), Χουάνπι (12’) και για την Καλλιθέα οι Λουκίνας (36’), Τόρες (91’).

Σε ό,τι αφορά την προημιτελική φάση ο ΠΑΟΚ νίκησε χθες στο πρώτο ματς με 4-0 τον Πανσερραικό με γκολ των Νάσμπεργκ (8’), Σάστρε (22’), Μάρκος Αντόνιο (69’), Ζίφκοβιτς (78’) και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά. Αναλυτικά, η εικόνα (με μαύρα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν και στην παρένθεση τα αποτελέσματα στα δυο ματς):

Ατρόμητος – Λάρισα (1-1,  4-0)

Καλλιθέα – Παναιτωλικός (2-3, 2-2)

Κηφισιά – ΟΦΗ (1-3,  1-1)

Άρης – ΑΕΚ (0-0  1-1,  4-2 πεν)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (1-1, 0-0,  6-7 πεν).