ΠΡΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ: Στα πέναλτι έμεινε «ζωντανή» η Εθνική

Μετά από έναν προημιτελικό με χιτσκοκικό σενάριο, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε της Γαλλίας με 4-1 στη διαδικασία των πέναλτι (13-13 κανονικό παιχνίδι) και προκρίθηκε στον σημερινό ημιτελικό (9μμ) του προ-ολυμπιακού τουρνουά του Ρότερνταμ, απέναντι στη Ρωσία.

Ουσιαστικά, ο ημιτελικός αυτός είναι πρώτος «τελικός» για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αφού σε περίπτωση νίκης η Ελλάδα θα βρεθεί για 16η φορά στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη, δηλαδή θα πάρει μέρος στην Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Σε περίπτωση ήττας, η Εθνική θα έχει άλλη μία ευκαιρία πρόκρισης στους Ολυμπιακούς, αρκεί να επικρατήσει την Κυριακή στον αγώνα για την 3η-4η θέση, απέναντι στο Μαυροβούνιο ή την Κροατία.

Χθες πάντως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου υποτίμησαν τους Γάλλους και παραλίγο να το πληρώσουν, με έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό. Το 7-4 για την Ελλάδα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έγινε 10-7 υπέρ της Γαλλίας στα μέσα της τρίτης.

Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας στην τελευταία περίοδο έφερε αποτέλεσμα, με τον Αργυρόπουλο να «γράφει» το 13-12, περίπου τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Βερνό ισοφάρισε όμως στα 36’’, στέλνωντας το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Ζερδεβάς με δύο αποκρούσεις χάρισε ουσιαστικά την πρόκριση στην Ελλάδα, με τους συμπαίκτες του να είναι άχαστοι στις δικές τους εκτελέσεις.

Τα 8λεπτα: 6-4, 1-4, 3-4, 3-1, πέναλτι 4-1

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Βλαχόπουλος 4, Γαλανίδης

ΓΑΛΛΙΑ: Γκαρσό, Μαριον Βερνό 1, Βερνό 4, Κρουσιγιά 4, Μαρζουκί 3, Κανονέ 1, Καμέτ 1