ο ΠΟΑ στις Μοίρες

Τα φαβορί επικράτησαν στους χθεσινούς αγώνες κυπέλλου της ΕΠΣΗ για τη β’ φάση και πήραν την πρόκριση για τους “16”. Οι ομάδες που πέρασαν είναι ο ΠΟΑ, ο Γιούχτας, η ΑΕΚ, ο Δίας και η Τύλισος.

Εύκολη πρόκριση πέτυχε ο ΠΟΑ νικώντας τα Πηγαϊδάκια στις Μοίρες με σκορ 6-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με τον Δημητράκη στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΠΟΑ αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Ντάμπο ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ντάμπος σημείωσε άλλα δυο γκολ στη συνέχεια για την ομάδα του, ενώ για τον ΠΟΑ σκόραραν και οι Φραγκιαδάκης, Ξυλούρης Πετράκης.

Μετά από ένα γκραν γκινιόλ  παιχνίδι η ΑΕΚ επικράτησε 4-2 της Βόνης στο γήπεδο των Αγίων Παρασκιών, παίρνοντας το εισιτήριο για την φάση των «16» του Κυπέλλου της ΕΠΣΗ.

Για την ΑΕΚ σκόραραν οι Σημιανάκης (3), Καρανδινός και για την Βόνη οι Γιακουμάκης, Πουλακάκης.

Ταρίφα αρχίζει να κόβει ο Γιούχτας ο οποίος μετά το 5-0 κόντρα στις Ελπίδες για το πρωτάθλημα επικράτησε με το ίδιο σκορ και επί του Ρούβα στην Γέργερη, και προκρίθηκε στους  “16” του Κυπέλλου της ΕΠΣΗ.

Τα γκολ της νίκης για τον Γιούχτα πέτυχαν οι Σφυρογιαννάκης (3), Μανουσάκης, Σπύρου.

Στην παράταση κρίθηκε η πρόκριση στο ματς του Δία με το Ασήμι αφού στην κανονική του διάρκεια έληξε 1-1. Ο Δίας ήταν η ομάδα που νίκησε τελικά στην παράταση με 3-1 και πήρε το εισιτήριο.

Το Ασήμι προηγήθηκε στο 57’, με τον Στρατάκη για να γίνει το 1-1  στο 85’ με τον Καρακωνσταντάκη. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 90’ με τον Αντωνάκη, αλλά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, για να διαμαρτυρηθούν έντονα. Στην παράταση ο Κεγιαδάκης  στο 91’  και ο Μούτσι στο 103’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Η Τύλισος πέρασε χθες από το Γάζι επικρατώντας με 3-0 των Νέων Αλμυρού.

Ο Αποδουλιανάκης με δυο γκολ και ο  Στεφανάκης ήταν οι σκόρερ των νικητών.