Οι Χρυσουλάκη και Θεργιάκη με τον προπονητή τους

Εντυπωσίασαν οι αθλήτριες του Α.Γ.Σ Tάε κβο ντο «ΤΑΛΩΣ» Ηρακλείου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα I.T.F, Bulgaria Open 2022.

Η Μαρία Χρυσουλάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Νεανίδων και το ασημένιο στην κατηγορία Sparing Νεανίδων έως 46 κιλά, επιβεβαιώνοντας ότι είναι από τις κορυφαίες αθλήτριες της Ευρώπης.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Μαρίνα Θεργιάκη, το πρώτο στην κατηγορία 3 Dan Γυναικών Gold Veteran και το δεύτερο στην κατηγορία Sparing εως 68 κιλά Γυναικών Gold Veteran. Επίσης πήρε και το κύπελλο MVP ως η καλύτερη αθλήτρια στην κατηγορία Gold Veteran.

Την απονομή στη Μαρία Χρυσουλάκη έκανε ο αντιπρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και πρόεδρος της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας τάε κβο ντο ITF Master Μάριο Μπογκντάνοφ και στη Μαρίνα Θεργιάκη, ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας τάε κβο ντο ITF GM Μάικλ Προύιτ.

«Οι επιτυχίες των δύο αθλητριών σε μία διοργάνωση υψηλού επιπέδου, δείχνουν την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο σύλλογο», τόνισε ο προπονητής του «ΤΑΛΩΣ», Ηλίας Τζανίδης.

Ο επόμενος στόχος του ηρακλειώτικου συλλόγου, είναι η δυναμική παρουσία των αθλητών και αθλητριών του, στο Πανελλήνιο  πρωτάθλημα Kick Boxing που θα διεξαχθεί στα «Δύο Αοράκια» από 9-11 Δεκεμβρίου 2022.

«Χάλκινος» ο Ανδρέας Τζανίδης

Άλλο ένα ευρωπαϊκό μετάλλιο για τον Ηρακλειώτη πρωταθλητή Ανδρέα Τζανίδη, που αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια στον σύλλογο της Πολίχνης.

Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Ανδρών, παραμένοντας σταθερά στο βάθρο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Την απονομή στον Ανδρέα Τζανίδη, έκανε ο πρόεδρος της Αθλητικής Ομοσπονδίας τάε κβο ντο ITF Ελλάδος Master  Μιχάλης Ζωγράφος.