ο Τσούλαφιτς στην πρώτη νίκη του ΟΦΗ βόλεϊ
Εντυπωσιακή απόδοση είχε ο Τσούλαφιτς στην πρώτη νίκη του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ανέβηκε για να καθιερωθεί στην Α1 βόλεϊ βροντοφωνάζουν εδώ και καιρό οι άνθρωποί του και η πρώτη απόδειξη στους… άπιστους ήρθε με τη χθεσινή άνετη και ιστορική νίκη με 3-0 (σε 78 λεπτά) επί του Παμβοχαϊκού στο κλειστό του ΒΑΚ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ζλατιλίδη πρωταγωνίστησαν σε μία θαυμάσια αγωνιστική παράσταση, καταθέτοντας στο παρκέ ένα μέρος των δυνατοτήτων τους, αλλά δυστυχώς δεν εισέπραξαν το χειροκρότημα που τους αναλογούσε, μιας και δεν βρέθηκαν περισσότεροι από 150 φίλαθλοι στο πλευρό τους…

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα και με ένα σερί 6-0 στα μέσα του (17-11 από 11-10), ουσιαστικά το «καθάρισε» (25-19). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο σετ, επιστρέφοντας από το 12-6 αλλά όταν προηγήθηκαν με 21-20, τους τελείωσε ο Τσούλαφιτς.

Ο Μαυροβούνιος άσος του ΟΦΗ με έναν πόντο κι έναν άσο, «έγραψε» το 24-22 και ο Στοροζίλοφ με ένα έξυπνο πέρασμα, έδωσε τέλος στο σετ (25-23).

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ έκανε περίπατο (25-13) εκμεταλλευόμενος και την απογοήτευση των αντιπάλων του που είχαν χάσει στο μεταξύ σχεδόν όλα τα challenge (σ.σ. επανεξέταση αμφισβητούμενων φάσεων) που ζήτησαν…

Τον διαστημικό Τσούλαφιτς που είχε 24 πόντους και 64% ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση, ακολούθησαν οι Ρουμελιωτάκης και Τσέλιος (8π. έκαστος) ενώ ο Στοροζίλοφ οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας του.

Να σημειωθεί ότι ο Καραμπαλί ήταν απών, λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Κολομβίας.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-13.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 8, Στοροζίλοφ 7, Τσέλιος 8 Καρατζάς 7, Σαρικεΐσογλου 3, Τσούλαφιτς 24 / Γκαράς (λ), Μονιάκης, Κομητούδης, Κοσκινάς, Ουρτάδο Μίνα, Τεφτσής (λ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νεόφυτος): Δρογκάρης, Λάνγκστον 7, Παπαδόπουλος Η. 16, Κωτσάκης 7, Κανέλλος 4, Λάππας 7/ Αχιλλεόπουλος (λ), Γαβριήλ, Μάμαλης 1.